Centrum Onkologii gotowe do realizacji pakietu onkologicznego

Autor: PAP/ Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2014 16:39

Centrum Onkologii w Warszawie nie spodziewa się nagłego wzrostu liczby pacjentów na skutek wejścia w życie z początkiem 2015 r. pakietu onkologicznego. Placówka jest przygotowana do realizacji nowych przepisów - zapewniło w piątek (19 grudnia) jej kierownictwo.

Centrum Onkologii gotowe do realizacji pakietu onkologicznego
Fot. Archiwum

Dyrektor Centrum Onkologii prof. Krzysztof Warzocha poinformował, że CO-I podpisało kontrakt na przyszły rok na poziomie roku 2014. Zaznaczył, że kwota dotycząca realizacji pakietu onkologicznego jest "otwarta", bo - po spełnieniu określonych warunków, m.in. krótkiego czasu diagnostyki - świadczenia nie będą limitowane.

Podkreślił, że Centrum nie spodziewa się nagłego zwiększenia liczby pacjentów: - Nie mamy do czynienia z eksplozją epidemiologiczną dotyczącą nowych zachorowań, w związku z czym spodziewamy się liczby pacjentów mniej więcej na tym samym poziomie, co w latach poprzednich - zaznaczył.

Warzocha podkreślił, że Centrum Onkologii podpisało dotychczas z kilkunastoma innymi placówkami porozumienia o wzajemnym wykonywaniu świadczeń onkologicznych w zakresie diagnostyki i leczenia.

Pytany, czy wejście pakietu onkologicznego w życie już 1 stycznia 2015 r. nie spowoduje chaosu w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia, czego obawia się m.in. Naczelna Rada Lekarska, dyrektor Centrum odpowiedział, że także obecnie nie wszystko dzieje się tak, jak powinno.

Dodał, że jak każdy dyrektor dużej, wielodyscyplinarnej placówki onkologicznej ma obawy, ale - jak podkreślił - Centrum starało się wykorzystać ostatnie miesiące na przygotowanie się do nowych wyzwań.

Zastępczyni dyrektora Centrum Onkologii ds. lecznictwa Beata Jagielska zapewniła, że w ostatnim czasie unowocześniony został sprzęt niezbędny do tego, by prawidłowo zadziałał system elektroniczny na potrzeby pakietu, m.in. serwery komputerowe.

Dodała, że usprawnić udało się m.in. wypełnianie karty pacjenta onkologicznego - znaczna jej część będzie wypełniana elektronicznie. Zmiany zostały wprowadzone też w rejestracji - jest tam więcej osób obsługujących pacjentów. Na terenie przychodni powołani zostali koordynatorzy, którzy będą bezpośrednio pomagać pacjentom w funkcjonowaniu w ramach nowych rozwiązań.

Konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej i pełnomocnik dyrektora Centrum Onkologii ds. kształcenia podyplomowego prof. Maciej Krzakowski poinformował, że Centrum, w ramach pilotażu zleconego przez ministra zdrowia, przeszkoliło dotychczas ok. 1500 lekarzy rodzinnych w zakresie wczesnego rozpoznawania chorób nowotworowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum