money.pl/Rynek Zdrowia | 19-10-2018 11:22

Centrum ATTIS bez kontraktu z NFZ. Nie pomógł patronat honorowy MZ

Warszawskie Centrum ATTIS, które ma możliwość leczenia do 50 pacjentek chorych na raka, walczy o przetrwanie. W uzyskaniu kontraktu z NFZ nie pomaga pozytywna ocena inwestycji i honorowy patronat ministra zdrowia.

W uzyskaniu kontraktu z NFZ nie pomaga pozytywna ocena inwestycji i honorowy patronat ministra zdrowia. Fot. PTWP

Zakład Onkologii Kobiecej, który utworzono w Centrum, kosztował ponad 7 mln zł. Z tego ponad 6 mln zł pochodziło z samorządowego budżetu. W placówce od ponad roku stoi 28 niewykorzystanych łóżek i nowoczesny sprzęt. Stoi też niewykorzystana kamera gamma najnowszej generacji, którą za 700 tys. zł kupił mazowiecki samorząd.

Pomysłodawcom nowego Zakładu przyświecała idea stworzenia nowoczesnej placówki w regionie, gdzie śmiertelność w związku z nowotworami jest najwyższa w kraju. To w ocenie ówczesnego kierownictwa resortu uzasadniało powstanie tego ośrodka. Minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł objął wówczas projekt budowy patronatem honorowym.

Jak wyjaśnia NFZ, w świetle obowiązujących przepisów pozytywna ocena inwestycji lub objęcie jej honorowym patronatem ministra zdrowia nie gwarantuje kontraktu.

Warunkiem rozpisania nowego konkursu jest potrzeba uzupełnienia świadczeń udzielanych przez placówki w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Na dziś jednak wystarczające są zakontraktowane ośrodki.

Więcej: www.money.pl