Cd. sporu o pediatrię na Podlasiu: z chorym dzieckiem zawsze za daleko

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2012 12:07

Po kolejnym proteście (30 stycznia) mieszkańców Dąbrowy Białostockiej przeciwko likwidacji w tamtejszym szpitalu pediatrii i żądaniu, by placówka w pobliskiej Sokółce podzieliła się kontraktem na prowadzenie oddziału dziecięcego, pojawiły się opinie, że odległości między lecznicami na tym terenie nie są duże.

- Ludzie zrozumcie, nie potrzeba szpitala/szpitalika w każdej miejscowości. Lepiej żeby było ich mniej, a lepiej zorganizowane, żeby np. USG było całą dobę. A nie izba przyjęć i oddziały, które zatrzymały się w rozwoju 30 lat temu - napisał jeden z czytelników Kuriera Porannego podpowiadając protestującym, że mogą również korzystać ze szpitala w innym powiecie - w Augustowie.

Oddalony od Dąbrowy Białostockiej o 45 km (trasa PKS) SP ZOZ w Augustowie prowadzi oddział ogólnopediatryczny i zajmuje się leczeniem schorzeń: układu oddechowego, przewodu pokarmowego, układu moczowego, pozostałych układów w zakresie podstawowym oraz przygotowaniem małych pacjentów do leczenia w ośrodkach specjalistycznych.

”Pacjenci mają zapewniony dostęp do badań radiologicznych, KT, usg jamy brzusznej i OUN. Przyjmujemy dzieci na bieżąco, nie tworzymy kolejek, okres pobytu w szpitalu skracamy do niezbędnego minimum” - czytamy na stronie internetowej SPZOZ w Augustowie.

Z kolei odległy o 30 km od Dąbrowy SPZOZ w Sokółce jest większą i lepiej przygotowaną placówką - w rankingu NFZ wygrał różnicą ponad 10 punktów. Szpital w Sokółce ma więcej oddziałów i 200 łóżek. Natomiast szpital w Dąbrowie ma tylko 75 łóżek, w tym 15 na oddziale pediatrycznym.

Przedstawiciele Społecznego Komitetu Obrony Szpitala w Dąbrowie Białostockiej uważają, że w przypadku chorych dzieci odległość do lecznicy ma zasadnicze znaczenie.

Przypomnijmy: spotkanie w sprawie możliwości przyznania kontraktu szpitalowi w Dąbrowie przewidziano na 8 lutego. Poza protestującymi i dyrektorami obu szpitalu, będą w nim uczestniczyć przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Sokółce.

Czytaj więcej: Podlaskie: dwa szpitale powiatowe chcą mieć kontrakt na pediatrię

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum