CZD: po godz. 16 wznowiono rozmowy pielęgniarek i dyrekcji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2016 17:33

Drugi dzień w stołecznym Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" trwa strajk pielęgniarek, które domagają się podwyżek i wskazują, że jest ich za mało. Negocjacje protestujących z dyrekcją wciąż nie doprowadziły do porozumienia. Ok godz. 16 wznowiono rozmowy.

Strajk pielęgniarek trwa już drugi dzień Fot. Archiwum

Pielęgniarki w ramach strajku odeszły we wtorek rano od łóżek pacjentów. Protest nie jest prowadzony na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii oraz na oddziałach neonatologii, patologii i intensywnej terapii noworodka. Jeśli chodzi o pozostałe oddziały, obecność pielęgniarek została ograniczona do oddziałowych i jednej pielęgniarki.

W środę rano dyrekcja szpitala i pielęgniarki wznowiły rozmowy. Przed godz. 11 przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy IPCZD Magdalena Nasiłowska poinformowała dziennikarzy, że nie osiągnięto porozumienia. "Czekamy na propozycje, dyrekcja się zastanawia" - powiedziała.

Rozmowy wznowiono ok. godz. 16. - Wiemy od pani dyrektor, że są planowane dwie propozycje - powiedziała dziennikarzom Nasiłowska przed kolejnym spotkaniem z dyrekcją.

Rzeczniczka prasowa Instytutu Katarzyna Gardzińska wyjaśniała, że większość pacjentów została wypisana lub odesłana do innych placówek. Dzieci trafiły do szpitali w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Lublinie, Kielcach i Białymstoku. Jak podała Gardzińska, np. na oddziale kardiochirurgii nie został już żaden pacjent, a na endokrynologii jest ich troje.

Najwięcej dzieci, jak dodała, znajduje się na pediatrii, onkologii, rehabilitacji i neurologii. W placówce pozostało obecnie 270 pacjentów (szpital dysponuje ok. 600 łóżkami). - Większość obowiązków opieki nad pacjentami przejęli lekarze - powiedziała Gardzińska.

Poradnie udzielają porad lekarskich ale większość procedur pielęgniarskich nie jest wykonywana, bez zmian funkcjonuje transplantologia.

Nasiłowska apelowała do dziennikarzy, by nie pokazywali tylko niezadowolonych rodziców, ale cytowali także głosy wsparcia, jakie otrzymują pielęgniarki.

Pielęgniarki przekonują, że w IPCZD jest ich coraz mniej, bo zarobki są niekonkurencyjne. Szacują, że każdego dnia w szpitalu brakuje ok. 70 pielęgniarek. Średnia płaca pielęgniarki w Instytucie to - jak podaje dyrekcja - wraz z dodatkami 4,9 tys. zł brutto, zależy ona m.in. od stażu pracy i specjalizacji. Pielęgniarka bez doświadczenia otrzymuje płacę zasadniczą w wysokości ok. 2,5 tys. brutto, a po okresie próbnym również dodatki.

Dyrektor IPCZD Małgorzata Syczewska podkreślała, że w ramach ogólnokrajowych wzrostów wynagrodzeń pielęgniarek pierwsza transza w wysokości 400 zł została wprowadzona do podstawy wynagrodzenia; druga transza w takiej samej wysokości zostanie uruchomiona we wrześniu br. Kolejne dwie podwyżki o 400 zł nastąpią do 2018 r.

Władze Instytutu podkreślają, że choć sytuacja szpitala poprawia się, to wciąż jego zadłużenie wynosi ok. 300 mln zł. Dyrekcja placówki zwraca uwagę, że nierealizowanie kontraktów z powodu strajku może spowodować zapaść finansową, a także obniżenie zaufania do placówki.

Podczas wtorkowych rozmów Syczewska przekonywała, że porozumienie jest możliwe, pod warunkiem, że wszyscy będą liczyć się z możliwościami CZD. Pielęgniarki przekazały, że dyrekcja zaproponowała 60 zł w formie premii. Nasiłowska nie chciała powiedzieć, jaka kwota usatysfakcjonowałaby pielęgniarki, zaznaczyła jednak, że oczekują podwyżki do podstawy wynagrodzenia, a nie premii.

Ministerstwo Zdrowia - podobnie jak władze placówki - apelowało o zmianę formy protestu na taką, która nie będzie negatywnie wpływać ani na bezpieczeństwo pacjentów, ani sytuację finansową szpitala. Także Rzeczniczka Praw Pacjenta wystąpiła w środę z postulatem zmiany formy protestu. Sytuację małych pacjentów w Instytucie monitoruje Rzecznik Praw Dziecka.

W połowie grudnia 2015 r. minister skarbu państwa pozytywnie rozpatrzył wniosek CZD dotyczący udzielenia 100 mln zł pożyczki. Została ona uruchomiona w styczniu 2016 r. z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców. Obecnie zobowiązania ogółem placówki wynoszą 336 mln zł, w tym zobowiązania wymagalne - 23 mln zł (stan na koniec I kwartału 2016 r.).

IPCZD jest jednym z największych specjalistycznych szpitali pediatrycznych w Polsce. Centrum realizuje świadczenia zdrowotne dla dzieci i młodzieży z zakresu lecznictwa szpitalnego, ambulatoryjnego oraz rehabilitacji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum