COVID-19 dezorganizuje pracę szpitala. "Niewykluczone wstrzymywanie przyjęć na SOR"

Autor: PAP • Źródło: PAP14 grudnia 2021 19:01

W szpitalach woj. śląskiego zajęte jest obecnie 79 proc. łóżek przeznaczonych dla chorych na COVID-19 oraz 90 proc. respiratorów. Chorzy niecovdowi napierają na oddziały, które dla nich pozostają otwarte. W szpitalu w Dąbrowie Górniczej SOR jest tak przeciążony, że istnieje obawa, iż dojdzie do wstrzymania przyjęć.

Fot. archiwum RZ (zdj. ilustracyjne)
  • Na Śląsku rośnie liczba hospitalizowanych z powodu COVID-19. Wobec przekształcania kolejnych oddziałów w covidowe coraz bardziej obciążone są szpitale leczące innych chorych
  • Dyrektor ZCO w Dąbrowie Górniczej: Mając na uwadze możliwości oddziału - przypominamy, że do dyspozycji pacjentów jest też nocna i świąteczna pomoc medyczna
  • "Niewykluczone jest chwilowe wstrzymywanie przyjęć w momentach przepełnienia oddziału"

Pacjenci niecovidowi napierają

W szpitalach woj. śląskiego na 3325 łóżek przygotowanych przez szpitale dla zakażonych koronawirusem wymagających hospitalizacji zajętych było w poniedziałek (13 grudnia) 2625, a na 288 respiratorów chorzy korzystali z 261.

Choć - jak wskazuje rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska - nowych zakażeń jest mniej niż 2-3 tygodnie temu, to nie maleje liczba chorych na COVID-19 wymagających hospitalizacji.

Wobec przekształcania kolejnych oddziałów w covidowe coraz bardziej obciążone są szpitale leczące innych chorych. Zmaga się z tym m.in. Szpitalny Oddział Ratunkowy Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Tylko w pierwszym tygodniu grudnia oddział przyjął ponad 320 pacjentów, z czego 30 proc. było spoza Dąbrowy Górniczej.

Może być "konieczne chwilowe wstrzymywanie przyjęć" na SOR

Dąbrowscy medycy starają się pomóc każdemu, kto potrzebuje pomocy, jednak w poczuciu odpowiedzialności sygnalizują, że w sytuacji, w której SOR będzie przepełniony, konieczne będzie chwilowe wstrzymywanie przyjęć na oddział i apelują, by potrzebujący pomocy w godzinach nocnych korzystali z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Czytaj też:
Pandemia i "dług kardiologiczny" zabija Polaków z niewydolnością serca

Koronawirus w Polsce: 3 857 085 potwierdzonych zakażeń, zmarło 89 045 osób

- Każdemu potrzebującemu udzielamy profesjonalnej opieki medycznej - to nasz bezwzględny priorytet. Natomiast widząc jak dużo osób zgłasza się do nas i mając na uwadze możliwości oddziału - przypominamy, że do dyspozycji pacjentów jest też nocna i świąteczna pomoc medyczna - podkreśla pełniący obowiązki dyrektora ZCO dr n. med. Tomasz Szczepanik.

O kolejności przyjęć decyduje lekarz

- Lawinowo rosnąca liczba pacjentów na SOR powoduje też wydłużenie czasu oczekiwania i choć robimy wszystko, by jak najsprawniej udzielać pomocy - niewykluczone jest też chwilowe wstrzymywanie przyjęć w momentach przepełnienia oddziału - dodał.

O kolejności przyjęć pacjentów w szpitalnym oddziale ratunkowym nie decyduje kolejność zgłoszeń, ale stan zdrowia weryfikowany przez personel medyczny.

W dąbrowskim szpitalu również utworzono odrębny, 30-łóżkowy oddział dla chorych na COVID-19. Według ostatnich danych przebywa w nim 26 pacjentów.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum