CIR: Polska wyśle ratowników na Haiti

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2010 20:26

Polscy ratownicy mają pomóc na Haiti w ratowaniu ludzi uwięzionych w gruzowiskach podczas trzęsienia ziemi.

Psy-ratownicy są utrzymywane m.in. przy niektórych jednostkach OSP

Jak podaje centrum Informacyjne Rządu (CIR), zespoły ratownicze MSWiA są już praktycznie gotowe do wyjazdu. Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował, że MON rozważa wysłanie na Haiti części swoich zapasów żywnościowych, które zostaną dostarczone tam samolotem rządowym.

Niezależnie od tych działań, Polska Akcja Humanitarna organizuje zbiórke pieniędzy na zakup zestawów podstawowej potrzeby. Obejmują one: artykuły higieniczne, koce i tabletki do uzdatniania wody. Zestawy zostaną zakupione na miejscu katastrofy lub w krajach ościennych i przekazane w najbliższym czasie ofiarom katastrofy. Zebrano jak dotąd ponad 100 tys. złotych.

We wtorek Haiti nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7 lub 7,3 st. (agencje podają różne informacje). To najsilniejszy wstrząs w tym regionie od ponad 200 lat. Centrum stolicy, Port-au-Prince, jest zniszczone. Trzęsienie ziemi mogło przynieść nawet ponad 100 tys. ofiar śmiertelnych. Czerwony Krzyż szacuje, że 3 mln osób – jedna trzecia ludności – może potrzebować pilnej pomocy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum