CBA kontroluje już 15 lecznic onkologicznych w całej Polsce

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2012 17:56

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego rozpoczęli kolejne kontrole w szpitalach onkologicznych. Funkcjonariusze sprawdzają wydawanie pieniędzy pochodzących z resortu zdrowia, które były przeznaczone na Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Pieniądze skierowane były na stworzenie w Polsce systemu radioterapii onkologicznej oraz na prowadzenie i modernizację zakładów radioterapii.

Tym razem funkcjonariusze badają dokumenty w: Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie - Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im. Ks. Bronisława Markiewicza, Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni, Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, Szpitalu im. Stanisława Leszczyńskiego w Katowicach, Centrum Onkologii Instytucie im. Marii Skłodowskiej - Curie Oddział w Krakowie, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie, Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie, Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Od listopada 2011 r. agenci CBA przeprowadzają także podobne kontrole pięciu innych lecznicach onkologicznych.

- Funkcjonariusze kontrolują realizację programu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie, Centrum Onkologii w Olsztynie, Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, Centrum Onkologii - Instytucie im. M. Skłodowskiej Curie w Warszawie oraz Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze - informuje portal rynekzdrowia.pl Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA

Jak zapewnia rzecznik, po zakończeniu kontroli i czynności pokontrolnych Biuro będzie mogło podać wyniki kontroli. W chwili obecnej nie informuje, czy kontroli zostaną poddane też inne placówki realizujące Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Celem ogólnym programu jest poprawa dostępności i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych w zakresie lecznictwa onkologicznego, w szczególności w zakresie nowoczesnej radioterapii.

Na realizację Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, zadania pn. „Poprawa działania systemu radioterapii onkologicznej w Polsce - Doposażenie i modernizacja zakładów radioterapii" w 2010 r. przeznaczono kwotę ponad 120 mln zł, a w 2011 r. sumę 140 mln zł. Fundusze trafiły do 22 szpitali.

Wśród realizatorów programu, oprócz kontrolowanych obecnie szpitali są jeszcze: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi, Szpital Wojewódzki im. św. Łukasz w Tarnowie, Opolskie Centrum Onkologii, Białostockie Centrum Onkologii, Beskidzkie Centrum Onkologii,  Centrum Onkologii Instytucie im. Marii Skłodowskiej - Curie Oddział w Gliwicach oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach.

W Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze, któremu w ramach programu przyznano w 2010 r. - 3 mln 230 tys. zł, a w 2011 r. - 3 mln 145 tys. zł, kontrola trwa od kilku miesięcy.

- Kontrolerzy nie wykryli żadnych nieprawidłowość co do procedur i działania szpitala. Sama kontrola nie jest uciążliwa, ani nie dezorganizuje pracy. Rozumiemy, że sprawdzanie celowości wydatkowanych pieniędzy czasem musi się po prostu odbyć - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Irena Billewicz-Wysocka, rzecznik zielonogórskiej lecznicy.

W podobnym tonie wypowiada się dr Elżbieta Starosławska, dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im.św. Jana z Dukli.

- Centrum z racji zakresu udzielanych świadczeń często poddawane jest działaniom kontrolnym przez upoważnione do tego Instytucje dlatego kontrola CBA nie stanowi dla nas sytuacji wyjątkowej i w żaden sposób nie zakłóca codziennej pracy. Kontrola przebiega zgodnie z procedurami. My ze swojej strony służymy wszelką pomocą i informacjami niezbędnymi do przeprowadzenia kontroli - informuje portal rynekzdrowia.pl dyrektor Starosławska.

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w latach 2004-2011 uzyskało środki finansowe z  Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w łącznej kwocie 67 mln 184 tys. zł. Ponad 56 mln zł przeznaczono na wysokospecjalistyczny sprzęt do radioterapii (m.in. sześć akceleratorów, system planowania 3D dla brachyterapii, dwa tomografy komputerowe). Suma ponad 6 mln zł została przeznaczona na aparaturę diagnostyczną, na profilaktykę wydano ponad 4 mln zł. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum