Bytów: szpital wychodzi na prostą

Autor: RZ/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2014 14:28

Chociaż Szpital Powiatu Bytowskiego zamknął rok 2013 ze stratą wynoszącą 3 mln zł, udało się poprawić swoją sytuację finansową w stosunku do roku 2012 o 1,7 mln zł.

Jak informuje Ewa Wichłacz, rzecznik szpitala, najważniejszym wydarzeniem mijającego roku było wydzielenie spółki w Miastku. Cały proces, zgodnie z zatwierdzonym planem podziału, realizowany był pod nadzorem biegłego rewidenta od maja do grudnia ub. roku.

Z początkiem stycznia gmina Miastko przejęła nieodpłatnie miastecki szpital, stając się właścicielem lecznicy. Od tej chwili Spółka miastecka stała się w pełni niezależna od Szpitala Powiatu Bytowskiego Sp. z o.o., czyli samodzielnie pozyskuje środki na swoją działalność, pokrywa jej koszty i odpowiada za rozwój. 

Z uwagi na wydzielenie miasteckiej spółki z bytowskiego podmiotu, pracownicy księgowości rozdzielali wydatki i przychody na dwie jednostki - aby mieć jak najlepszy obraz obu spółek. Gdyby do podziału nie doszło, rok 2013 zakończyłby się dla całej jednostki stratą nieco przewyższającą 3 mln zł. Oznaczałoby to ogólną poprawę aż o 1,7 mln zł w stosunku do roku 2012.

W podziale na filie wynik za 2013 r. ukształtował się na poziomie: minus 2,6 mln zł w miasteckiej filii oraz minus 420 tys. zł w Bytowie.

Kierujący spółką zwracają uwagę, że kolejny rok powinien przynieść poprawę sytuacji finansowej, bo chociaż pierwszy kwartał bytowski szpital zamknął stratą (ok. 600 tys. zł), to już za miesiąc kwiecień spółka wypracowała zysk w wysokości ponad 100 tys. zł.

- Dane są optymistyczne, ale widać, że wiele jeszcze pracy przed nami - komentuje Beata Ładyszkowska, prezes szpitala. - Przyjęliśmy drogę spokojnych, ale konsekwentnych zmian i mam nadzieję, że właśnie w ten sposób uda się nam wyjść na finansową prostą i zdobywać środki na  inwestycje.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum