Bytów: szpital na minusie, ale to ma się zmienić

Autor: Głos Pomorza/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2014 11:14

Zgromadzenie wspólników udzieliło absolutorium zarządowi Szpitala Powiatu Bytowskiego za 2013 rok. Dokonano podsumowania działalności spółki, szpital co prawda ciągle jest pod kreską, ale jego zarząd patrzy w przyszłość z optymizmem.

Istotnym wydarzeniem było wydzielenie spółki w Miastku, czyli utworzenie odrębnego szpitala w tym mieście. Do niedawna Szpital Powiatu Bytowskiego Sp. z o.o. znajdował się w dwóch lokalizacjach: w Bytowie i Miastku.

Cały proces zgodnie z zatwierdzonym planem podziału realizowany był pod nadzorem biegłego rewidenta od maja do grudnia ubiegłego roku. Z początkiem stycznia gmina Miastko przejęła nieodpłatnie miastecki szpital, stając się właścicielem lecznicy.

Jak przekonuje wypowiadająca się dla Głosu Pomorza Ewa Wichłacz, rzecznik prasowy Szpitala Powiatu Bytowskiego, gdyby do podziału nie doszło, rok 2013 zakończyłby się dla całej jednostki stratą przewyższającą 3 miliony złotych. 

Po podziale na odrębne szpitale wynik za 2013 rok ukształtował się na poziomie: minus 2,6 mln w Miastku oraz minus 420 tysięcy złotych w Bytowie. Pierwszy kwartał tego roku zamknął się w bytowskim szpitalu stratą w wysokości około 600 tysięcy złotych, a za kwiecień spółka wypracowała 100 tysięcy złotych zysku.

Zdaniem Beaty Ładyszkowskiej, prezes Szpitala Powiatu Bytowskiego Sp. z o.o., te dane są optymistyczne. Według niej, przyjęta droga spokojnych, ale konsekwentnych zmian powinna pozwolić placówce wyjść na finansową prostą i zdobywać środki na potrzebne inwestycje, zmodernizowanie m.in. bloków operacyjnych i oddziału chirurgii.

Więcej: www.gp24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum