Bytów: pierwszy szpital na Pomorzu przekształcony wg. planu B

Autor: Onet.pl/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2009 14:58

W piątek (3 lipca) został oficjalnie uruchomiony w Bytowie Szpital Powiatu Bytowskiego Sp. z o.o. To pierwszy na Pomorzu SPZOZ przekształcony w spółkę prawa handlowego, po ogłoszeniu przez rząd tzw. planu B oddłużenia szpitali. Starostwo w Bytowie liczy, że dzięki pomocy rządowej uda się uzyskać około 7 mln zł na spłatę zadłużenia.

- Mam nadzieję, że za rok zobaczymy w Bytowie zmiany na lepsze - powiedziała obecna na uroczystości otwarcia minister zdrowia Ewa Kopacz.

Uchwałę w sprawie przekształcenia rada powiatu bytowskiego podjęła 26 lutego br. Kapitał zakładowy szpitalnej spółki wynosi 25 mln zł. Jej jedynym udziałowcem jest powiat. Kontrakt z Funduszem nowy podmiot przejął na mocy cesji podpisanej z NFZ przez SPZOZ.

Starosta bytowski, Jacek Żmuda-Trzebiatowski, podkreśla, że szpital jest obecnie w tak dobrej sytuacji ekonomicznej, w jakiej nie był dawno. Nie ma żadnych zobowiązań, bo te po likwidowanym SPZOZ (14 mln zł) zostały przejęte przez powiat. W częściowej likwidacji tego zadłużenia mają teraz pomóc środki z rządowego programu "Ratujemy polskie szpitale" (tzw. plan B).

Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała, że ponad 100 jednostek samorządu terytorialnego zgłosiło już chęć przekształcenia placówek ochrony zdrowia. Zadeklarowała też, że resort zdrowia pomoże samorządom w przygotowaniu planów restrukturyzacyjnych potrzebnych do udziału w rządowym programie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum