Bytom: szpital z długami, za to bez dyrektora

Autor: Gazeta Wyborcza, KR/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2010 10:57

Urząd Marszałkowski szuka dyrektora dla zadłużonego na 43 mln zł Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4. Poprzedni dyrektor został zwolniony, kandydat na jego miejsce zrezygnował.

Zwolnionego z posady Janusza Szymanowskiego miał zastąpić były wicemarszałek województwa śląskiego Sergiusz Karpiński. Odmówił, gdyż zaproponowano mu dodatek funkcyjny o połowę mniejszy niż jego poprzednikowi.

Bytomski szpital ma 43 mln zł długów, 28 mln zł z nich to zobowiązania wymagalne. Jak podaje Gazeta Wyborcza, do wzrostu zadłużenia przyczyniła się polityka dyrektora Szymanowskiego, który przyjmował pacjentów bez ograniczeń.

Gazeta przytacza fragment wywiadu, jakiego udzielił Janusz  Szymanowski pismu Śląskiej Izby Lekarskiej „Pro medico”. Pokreślał w nim, że „NFZ, który chyba niesłusznie ma w nazwie słowo „narodowy”, chciałby pewnie, abyśmy te pięć tysięcy ludzi odesłali z kwitkiem – prosto do zakładu pogrzebowego. Należy skończyć z tą ideologią śmierci!”.

Były dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 4 zapewnił też, że gdyby NFZ zapłacił szpitalowi 24 mln zł za nadwykonania, sytuacja lecznicy byłaby inna.

Jak wynika z rozmowy Rynku Zdrowia z Aleksandrą Marzyńską, rzecznikiem prasowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, przyczyną zwolnienia Szymanowskiego ze stanowiska dyrektora nie było jednak zadłużenie szpitala, a brak należytego nadzoru nad realizacją unijnego projektu dotyczącego zakupu aparatury medycznej dla lecznictwa wysokospecjalistycznego.

– Kontrola przeprowadzona przez Wydział Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego wykazała nieprawidłowości w jego realizacji. Skutkiem tego szpital nie otrzyma z funduszy unijnych refundacji na zakup sprzętu w kwocie ok. 1 mln zł. Zarząd Województwa musiał zatem wyciągnąć konsekwencje personalne wobec dyrektora – poinformowała Marzyńska.

Jak podkreśla, w wyniku nieprawidłowości szpital stracił przychody, które poprawiłyby jego płynność finansową. Dodatkowo, jest to jedyna jednostka ochrony zdrowia nadzorowana przez województwo, która ma na taką skalę problemy z rozliczeniem unijnego dofinansowania.

Być może jeszcze w piątek (25 czerwca) Urząd Marszałkowski przedstawi kolejnego kandydata na stanowisko dyrektora  Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum