Bytom: dowody życia

Autor: BEX/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2009 14:00

Od grudnia Pracownia Immunologii Transfuzjologicznej z Bankiem Krwi Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 wydaje krewkarty, czyli karty grupy krwi.

To plastikowe dokumenty podobne do dowodów osobistych, które w nagłych przypadkach skrócą procedury medyczne, mogą nawet uratować życie. W przeciwieństwie do nowych dowodów osobistych jest tu miejsce na wpis dotyczący naszej grupy krwi.

W dowodzie osobistym nie ma miejsca na wpis dotyczący grupy krwi, jaką mamy. Stąd zrodził się pomysł na wprowadzenie tzw. krewkarty, dokumentu z imieniem i nazwiskiem, nr PESEL oraz przede wszystkim z grupą krwi. Jest to karta dopuszczona do stosowania przez Instytut Hematologii i Transfuzjologii. Krewkarta raz wyrobiona i potwierdzona jest aktualna całe życie. Badania grup krwi w naszym szpitalu wykonywane są mikrometodą kolumnową żelową, która wykorzystywana na całym świecie stała się metodą referencyjną.

Zasady pobierania krwi do wpisu na kartę grupy krwi:
• wpis na krewkartę jest oparty na dwóch oznaczeniach grupy krwi,
• ze względów bezpieczeństwa oznaczenia wykonuje się z dwóch próbek krwi pobranych od pacjenta dwa razy,
• przy każdym badaniu grupy krwi pacjent zgłasza się z dowodem osobistym do powyższej Pracowni (Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej – parter szpitala).

Karta jest wydawana w tym samym dniu, w którym są przeprowadzone badania.  Osoby które zgłoszą się pomiędzy godziną 7.30 a 10.00 na pobranie krwi, o godzinie 14.00 będą mogły odebrać gotową krewkartę. Na pobranie krwi oraz po odbiór krewkarty należy się zgłosić z dowodem osobistym.

Adresy placówek uprawnionych w Polsce do wydawania krewkart znajdują się na stronie: http://www.krewkart.pl/placowki.php

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum