Były prezes NFZ kandydatem na prezydenta Katowic

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 września 2014 19:32

Były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, obecnie dyrektor Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie Andrzej Sośnierz jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Katowic - poinformował członek Komitetu Politycznego partii Wojciech Szarama.

Były prezes NFZ kandydatem na prezydenta Katowic

- To dobry kandydat, który pozytywnie zapisał się w pamięci mieszkańców regionu jako dyrektor Śląskiej Kasy Chorych. Po rezygnacji z ponownego startu przez obecnego prezydenta Piotra Uszoka zdecydowaliśmy, że potrzebny jest kandydat, który trafi do jego konserwatywnego elektoratu - powiedział PAP Szarama.

63-letni Andrzej Sośnierz z wykształcenia jest lekarzem. Po raz pierwszy zrobiło się o nim głośno, kiedy kierowana przez niego Śląska Regionalna Kasa Chorych wprowadziła pionierskie w Polsce rozwiązanie - elektroniczną kartę ubezpieczenia zdrowotnego, która służy ubezpieczonym w obecnie śląskim oddziale NFZ do dziś.

Sośnierz został odwołany ze stanowiska dyrektora kasy w wyniku konfliktu z ówczesnym ministrem zdrowia w rządzie SLD Mariuszem Łapińskim.

W 2002 r. startował po raz pierwszy w wyborach na prezydenta Katowic, zajął wówczas drugie miejsce, w pierwszej turze zwyciężył Piotr Uszok. Poparło go wtedy 54,06 proc. głosujących, Sośnierza 15,08 proc. W wyborach w 2005 r. został posłem z ramienia Platformy Obywatelskiej, został wykluczony z tej partii za krytykę stanowiska jej kierownictwa w sprawie odmowy zawarcia koalicji PO-PiS. Potem należał do klubu parlamentarnego PiS. Na prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia powołał go premier Jarosław Kaczyński. Funkcję tę pełnił w latach 2006-2007.

Zrezygnował z niej po wyborach w 2007 r., kiedy został posłem z listy PiS. W 2010 r. wystąpił z klubu parlamentarnego tej partii i przeszedł do klubu Polska Jest Najważniejsza. Start do Sejmu z list tego ugrupowania w 2011 r. nie przyniósł mu mandatu.

Pasją Sośnierza jest historia. Jest założycielem Fundacji Zamek Chudów, do której należy m.in. zamek w tej miejscowości pod Gliwicami, częściowo odrestaurowany ze środków fundacji. Miały ją wspierać firmy farmaceutyczne w czasie, kiedy Sośnierz kierował Śląską Kasą Chorych. Polski sąd umorzył postępowanie w tej sprawie, a amerykański nałożył w 2004 r. grzywnę w wysokości 500 tys. dolarów na działający również w Polsce koncern farmaceutyczny.

Jako dyrektor Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie Sośnierz zaktywizował działalność tej placówki, organizując liczne imprezy i stawiając na rozwój działalności naukowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum