Były prezes NFZ już wskazany na szefa MSWiA, ale jeszcze nie powołany

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 13 października 2009 18:16

Donald Tusk podał nazwiska nowych ministrów, ale ich oficjalna nominacja nastąpi dopiero 15 października. Sprawdziły się zapowiedzi. Nowym szefem MSWiA zostanie były prezes NFZ Jerzy Miller.

Jezy Miller urodził się w 1952 r. w Krakowie. Jest absolwentem Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Był dyrektorem wydziału organizacji i nadzoru Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, dyrektorem Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, a w latach 1993-1998 wicewojewodą krakowskim. W latach 1998- 2000 pełnił funkcję podsekretarza i sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów oraz pełnomocnika rządu ds. decentralizacji finansów publicznych. Był doradcą prezesa Narodowego Banku Polskiego, prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, później członkiem zarządu, oraz dyrektorem Departamentu Komunikacji Społecznej NBP.

30 września 2004 r. Marek Belka powołał go na stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. To stanowisko zajmował również za rządów premiera Kazimierza Marcinkiewicza. Z funkcji odwołano go 8 września 2006 r. za czasów, kiedy ministrem zdrowia był Zbigniew Religa.

W grudniu 2006 r. został zastępcą prezydenta Warszawy, a 29 listopada 2007 r. powołano go na stanowisko wojewody małopolskiego.

Dziennik Polska przybliżając jego sylwetkę pisze, że jest typem bezpartyjnego fachowca, ale za to ma trudny charakter... – Gdy się już uprze, to nie potrafi odpuścić – mówi Grzegorz Stawowy, krakowski radny PO.

W Krakowie, gdzie obecnie rządzi, ma lepszą opinię u działaczy partii opozycyjnych niż koalicyjnych. Powód? Tępienie plagi rozdawania posad dla swoich.

Miller słynie też z liberalnych poglądów gospodarczych. Za ten radykalizm i samodzielność w działaniu zapłacił utratą fotela szefa NFZ.

W opinii współpracowników, na stanowisku wojewody Miller dał się poznać jako negocjator w trudnych sprawach społecznych. Był też zaangażowany w obronę „Farmy Życia” –  ośrodka dla osób autystycznych pod Krakowem, któremu groziła likwidacja. Mediuje także w sporze samorządowców z Limanowej ze społecznością romską, której na tym terenie odmówiono zbudowania w ramach programu rządowego świetlicy integracyjnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum