Była konsternacja, jest mobilizacja

Autor: Teresa Bogiel, MAK/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2009 06:45

Wobec coraz trudniejszej sytuacji płatnika, zapał do przekształceń SPZOZ-ów wśród samorządowców nieco ostygł. W niektórych szpitalach procedura jednak ruszyła, m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Planowanej komercjalizacji towarzyszą tam obawy, ale i nadzieje. - Decyzję o przekształceniu naszego szpitala w spółkę prawa handlowego samorząd województwa mazowieckiego podjął w lipcu tego roku. Nie ukrywam, że decyzja ta była dla nas zaskoczeniem - mówi Teresa Maria Bogiel, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego. - W związku z zadłużeniem szpitala, którego nie udało się wyhamować, należało jednak podjąć takie właśnie działania.

Była konsternacja, jest mobilizacja

Pierwsze reakcje – przerażenie i konsternacja – szybko ustąpiły chłodnej analizie i przygotowaniom zmian, także w sferze mentalności pracowników, związków zawodowych.

Szpital ma 704 łóżka, przychody rzędu 150 mln zł, w 90% pochodzące z kontraktu NFZ. Kiedy przychodziłam do szpitala w 2005 r. kontrakt ten wynosił tylko 70 mln zł. Mając więc obecnie znacznie wyższe przychody z Funduszu, a także mogąc w perspektywie do niego „dorobić” – jako spółka – pewnymi wpływami z wolnego rynku, będziemy w stanie bilansować naszą działalność.

Dzięki zaciągnięciu długoterminowego kredytu komercyjnego, nie mamy obecnie zobowiązań wymagalnych. Zakładamy, że po przekształceniu samorząd przejmie spłatę pozostałej kwoty kredytu.

W szpitalu funkcjonuje m.in. 9 klinik, dysponujemy bardzo dobrą kadrą medyczną. To wszystko pozwala nam spokojne podjąć trud związany ze zmianą formy własności. Wierzymy, że uda nam się przyciągnąć także pacjenta komercyjnego i wykorzystać ogromy potencjał sprzętowy.

Trzy miesiące po podjęciu wstępnej decyzji o możliwości przekształcenia szpitala w spółkę, po rozmowach z załogą i organizacjami związkowymi, mogę stwierdzić, że nastąpiła ogromna mobilizacja wszystkich pracowników.

Jesteśmy przekonani, że nasz szpital, działający jako spółka prawa handlowego będzie skutecznie konkurować na rynku z innymi podmiotami - zarówno publicznymi jak i prywatnymi.

Wypowiedź podczas V Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 22-23 października 2009 r.).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum