Bydgoszcz: zamieszanie wokół chirurgii dziecięcej

Autor: KL,Express Bydgoski/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2012 12:09

Czy oddział chirurgii dziecięcej ze Szpitala Uniwersyteckiego nr.1 im. Biziela w Bydgoszczy zostanie przeniesiony do Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza? Takie pogłoski od kilku dni pojawiają się w mediach. W piątek (22 czerwca) władze Collegium Medicum spotykają się z dyrekcją szpitali, być może wtedy rozstrzygnie się los chirurgii.

Jak przyznaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Kamila Wiecińska, rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego nr. 1 w Bydgoszczy, na początku roku opracowywana była analiza działalności obu szpitali na potrzeby wdrażanej w placówkach strategia rozwoju. Wskazała ona płaszczyzny, gdzie lecznice konkurują z sobą.

- Takim miejscem okazuje się być m.in chirurgia dziecięca.  W przyjętej strategii położony jest nacisk by szpitale uniwersyteckie uzupełniały się a nie konkurowały z sobą. To oznacza, że nie powinny w nich funkcjonować takie same oddziały, albo powinny się one specjalizować w innych procedurach. Niestety w przypadku chirurgii dziecięcej tak nie jest. I to może być przesłanką do decyzji o ewentualnym przeniesieniu tego oddziału z jednej do drugiej placówki - wyjaśnia.

Jak podkreśla rzeczniczka na obecną chwilę taka decyzja nie zapadła. - W najbliższy piątek dyrekcja szpitala im. Biziela faktycznie ma spotkać się władzami Collegium Medicum w Bydgoszczy i byc może tematem rozmów będzie chirurgia dziecięca. Tego na tę chwilę nie wiem - mówi Wiecińska.

Takim obrotem sprawy jest zaniepokojona nie tylko załoga oddziału z Biziela, ale i dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy. Oddział ten miał w całości zostać przeniesiony do powstającego bloku właśnie w tej lecznicy.

Jak przyznaje na łamach Expressu Bydgoskiego Danuta Kurylak, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, rozmowy o przeniesieniu chirurgii z szefostwem "Biziela" prowadzone są od listopada zeszłego roku.

- Analizowaliśmy nawet kwestie przeniesienia pracowników. Nasz cały projekt i profil nowego oddziału tworzyliśmy właśnie pod ofertę, którą ma "Biziel", a więc oparzenia, urologię i chirurgię ogólną. Nawet jeśli oddział zostanie przeniesiony do "Jurasza" to, jak twierdzi wojewódzki konsultant, w Bydgoszczy muszą funkcjonować dwa oddziały chirurgii dziecięcej. Nasz otwieramy w drugiej połowie 2013 roku - dodaje.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum