Bydgoszcz: wybudują nowoczesny szpital

Autor: RZ, Express Bydgoski/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2010 16:39

Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy może ruszyć z budową.

Ambicją samorządu województwa kujawsko-pomorskiego jest wybudowanie nowego szpitala dziecięcego w Bydgoszczy.

W środę uprawomocniła się decyzja o pozwoleniu na budowę. Ogłoszony został już przetarg na wykonanie prac przygotowawczych. W jego ramach powstanie alternatywna instalacja zasilająca przyszłą budowę w wodę i energię oraz przeprowadzona zostanie niezbędna wycinka drzew.

Budowa nowego szpitala przebiegać będzie etapami. W pierwszym zburzony zostanie obiekt obecnego oddziału neurologii (do czasu powstania nowego obiektu funkcjonował będzie w szpitalu wojskowym).

– Ostatecznego wykonawcę prac poznamy prawdopodobnie we wrześniu, o ile wyniki przetargu nie zostaną oprotestowane. Budowa potrwa minimum 2,5 roku. Szpital w tym czasie będzie normalnie funkcjonował – uważa dyrektor naczelny placówki, Edward Grądziel wypowiadając się dla Expressu Bydgoskiego.

Myśląc o budowie nowego szpitala oraz modernizacji 9 innych lecznic marszałkowskich samorząd w woj. kujawsko-pomorskim przyjął jedno z ciekawszych w skali kraju rozwiązań dotyczących finasowania projektu. Sięgnięto tam po inne instrumenty finansowe niż budżetowanie.

Jak mówił podczas niedawnej konferencji regionalnej Rynku Zdrowia z cyklu „System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy – regionalna perspektywa" (8 marca 2010 r. Bydgoszcz) Piotr Kryn, dyrektor departamentu zdrowia i nadzoru właścicielskiego Urzędu Marszałkowskiego, specjalnie utworzona przez zarząd wojewodztwa spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne zrealizuje m.in. budowę szpitala dziecięcego w Bydgoszczy. Wartość wszystkich inwestycji jest szacowana na kwotę 450 mln zł, spora jej część środków będzie pochodziła z kredytów Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jest to największy tego rodzaju projekt w rodzimej służbie zdrowia.

Samorząd województwa, mimo przesunięcia w czasie terminu obowiązywania ministerialnego rozporządzenia o kryteriach fachowych i sanitarnych, przyjął datę 31 grudnia 2012, jako tę, do której szpitale marszałkowskie powiny spełnić unijne wymogi.

– W ramach projektu zawarliśmy wartą 135 mln zł budowę nowego szpitala dziecięcego, w miejsce istniejącego. Uznaliśmy, że nie jest celowe remontowanie go, a najbardziej efektywne rozwiązanie, to wyburzenie większości obiektów i wybudowanie nowych według nowoczesnych projektów. Uzyskane są pozwolenia i jest szansa, że wczesną jesienią tego roku budowa ruszy, czekamy jeszcze na procedury przetargowe związane z wyłonieniem wykonawcy – mówił Piotr Kryn.

Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne Sp. z o.o. jest spółką jednoosobową samorządu województwa z kapitałem założycielskim 50 tys. zł. Powołano ją, bo finansowanie przewidywanych inwestycji w tak krótkim czasie, założonym przez samorząd, jest niemożliwe. – Województwo nie przekracza bezpiecznego progu zadłużenia, ale alokowanie, jak zakładamy, środków w wysokości 150 mln zł w skali roku jest niewykonalne. Chcemy, dzięki kredytom, ten proces rozciągnąć w dłuższym czasie. 20-25 lat to perspektywa finansowania, które budżet regionalnego samorządu jest w stanie udźwignąć – dodał dyrektor Kryn.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum