Bydgoszcz: szpital Jurasza bez psychiatrycznej izby przyjęć?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2012 19:49

Psychiatrycznej Izbie Przyjęć w Bydgoszczy grozi zamknięcie. Nie wiadomo, co stanie się z pacjentami, którzy do tej pory tu trafiali. Dyrektor szpitala w Świeciu już zapowiada, że nie jest w stanie ich przyjąć - informuje "Gazeta Wyborcza".

Izba działa w klinice psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy. Pracuje całą dobę. Trafiają tutaj pacjenci cierpiący na silne zaburzenia psychiczne, np. napady lęku, próby samobójcze, urojenia. To jedyne miejsce, gdzie mogą liczyć na pomoc, gdy zamknięte są już poradnie. Co miesiąc izba przyjmuje od 370 do 415 pacjentów, jedna trzecia z nich wymaga leczenia w szpitalu.

Bydgoska klinika ma zaledwie 74 łóżek. Nie jest w stanie przyjąć wszystkich chorych. Dlatego jeśli lekarze zdecydują, że pacjent musi trafić do szpitala, a w Bydgoszczy miejsc już nie ma, chorzy są przewożeni do lecznic w Świeciu, Gnieźnie, Lipnie, a nawet do Gostynina. Takie transporty kosztują szpital rocznie milion złotych.

Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 napisał do Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego i prezydenta Bydgoszczy prośbę o wskazanie instytucji, która przejmie od marca obowiązki izby.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum