Bydgoszcz: są dodatkowe kontrakty na rehabilitację

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2014 19:23

Dziewięć kolejnych przychodni w Bydgoszczy zawarło z NFZ umowy na świadczenie usług rehabilitacyjnych.

Wśród nich są placówki, z którymi NFZ nie przedłużył kontraktów w czerwcu, co wzbudziło protesty pacjentów.

- W połowie roku w Bydgoszczy wygasły wieloletnie umowy na rehabilitację. W wyniku nowego konkursu sześć placówek, które dotychczas świadczyły rehabilitację, straciło kontrakty, natomiast cztery nowe zyskały. Na początku lipca ogłosiliśmy jednak konkurs uzupełniający. Po jego rozstrzygnięciu umowy na rehabilitację dostało dziewięć kolejnych przychodni, w tym wszystkie placówki, z którymi wcześniej nie przedłużyliśmy współpracy - poinformował w piątek (25 lipca) Jan Raszeja, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Obecnie w mieście rehabilitację świadczą 33 przychodnie. Kontrakty, które podpisano w wyniku konkursu uzupełniającego, zaczną obowiązywać od początku sierpnia.

W czerwcu w całym województwie kujawsko-pomorskim umów na rehabilitację nie przedłużono 20 przychodniom, a podpisano z 19 nowymi. W wyniku konkursu uzupełniającego dodatkowe kontrakty zawarto z 12 placówkami. Oprócz Bydgoszczy, otrzymały je dwie placówki w Toruniu i jedna we Włocławku.

Czerwcowe decyzje NFZ wywołały niezadowolenie pacjentów, którzy między innymi pikietowali przed siedzibą Funduszu w Bydgoszczy. Protestujący skarżyli się, że na skutek zmian będą musieli dojeżdżać na rehabilitację do oddalonych o kilkanaście kilometrów placówek, podczas gdy do tej pory mogli z niej korzystać w pobliskich przychodniach. Jak mówili, obawiali się też, czy ich skierowania nie stracą ważności.

Oburzonych pacjentów wspierali m.in. parlamentarzyści i przewodniczący rady miasta, którzy wystąpili do prezesa NFZ o odwołanie dyrektora kujawsko-pomorskiego oddziału. W reakcji na protesty, szef oddziału NFZ w Bydgoszczy ogłosił, że pacjenci z przychodni, z którymi nie przedłużono umów, będą mogli rozpocząć lub kontynuować rehabilitację w 10 innych placówkach.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum