Bydgoszcz: rodzi się coraz więcej dzieci, brakuje miejsc na porodówkach

Autor: Gazeta Wyborcza, AK/Rynek Zdrowia • • 06 stycznia 2010 08:54

W Bydgoszczy rodzi się o 20 proc. więcej dzieci niż 3 lata temu. Powodem jest zakładanie rodzin przez wyż demograficzny z lat 80.

Bydgoszcz: rodzi się coraz więcej dzieci, brakuje miejsc na porodówkach
Zaczyna nas przybywać...

W Urzędzie Stanu Cywilnego i na porodówkach kolejki są coraz dłuższe. W Bydgoszczy, jak podaje Gazeta Wyborcza, w minionym roku na świat przyszło ponad 6,7 tys. dzieci. To o 300 więcej niż dwa i o 20 proc. więcej niż trzy lata temu. Podobne tendencje zaczynają być widoczne w całym kraju, a to powoduje konieczność szybkiego zwiększenia liczby miejsc na oddziałach ginekologiczno-położniczych. 

Baby boom dał się też we znaki m.in. Warszawie. W 2009 r. w stolicy urodziło się ponad 500 dzieci więcej niż w poprzednim roku. W tym przypadku, oprócz tendencji demograficznych i zmiany stylu życia, trzeba jeszcze uwzględnić fakt, że wiele kobiet przyjeżdża tu tylko rodzić, gdyż... takie miejsce urodzenia lepiej wygląda w dokumentach. Z badań wynika, że ok. 45 proc. wszystkich rodzących w stolicy pochodzi spoza Warszawy.

Wzrostowi liczby narodzin w stolicy towarzyszy inwestycyjny boom w szpitalach położniczych. Miejsc dla rodzących przybędzie już w połowie 2010 r. Trwa rozbudowa szpitali św. Zofii, im. Świętej Rodziny oraz Szpitala Ginekologiczno-Położniczego „Inflancka”.

W marcu 2010 r. zakończy się budowa pawilonu szpitala przy Inflanckiej, wraz z nowoczesnym blokiem porodowym.

– Pierwsze pacjentki powinny tam rodzić już w kwietniu – mówił portalowi rynekzdrowia.pl dr Janusz Siemaszko, dyrektor lecznicy.

W prowadzonym przez niego szpitalu liczba porodów w ciągu dwóch ostatnich lat zwiększyła się z 2,5 tys. do ponad 4 tys.

Z danych GUS wynika, że w 2008 r. zarejestrowano o ponad 26 tys. urodzeń żywych więcej niż w 2007 r. W I półroczu 2009 r. liczba porodów była o prawie 14 tys. wyższa w stosunku do tej z I półrocza 2008 r. Tendencja ta utrzyma się przez kilka kolejnych lat. Powód: kobiety urodzone w latach ostatniego wyżu demograficznego - roczniki 1979-1983, a także 1984-1988 - znajdują się obecnie w wieku najwyższej płodności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum