Bydgoszcz: przychodnie będą spółkami pracowniczymi

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2009 12:49

Urząd Marszałkowski komercjalizuje bydgoskie przychodnie. Do tworzonych spółek będą mogli wejść wszyscy pracownicy, także ci, którzy już nie są zatrudnieni w poradniach.

Zarząd województwa ogłosił, że zaprasza obecnych, tych pracujących na etatach i kontraktowych oraz byłych pracowników przychodni do udziału w przekształceniu.

Chce, by publiczne przychodnie były spółkami pracowniczymi. Beata Krzemińska, rzecznik prasowy marszałka twierdzi, że od ubiegłego roku urząd pracował nad stworzeniem takiego modelu przekształceń, który pozwoli spółkom płynnie przejąć zadania obecnych wojewódzkich Zakładów Opieki Zdrowotnej.

W Bydgoszczy przekształcane będą: Wojewódzka Przychodnia Dermatologiczna, Przychodnia Sportowo-Lekarska, Bydgoskie Centrum Diabetologii i Endokrynologii, Wojewódzkie Centrum Reumatologii i Rehabilitacji, Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna, Obwód Lecznictwa, Regionalny Zespół Opieki Paliatywnej Dom Sue Ryder.

Projekt przekształceń był konsultowany z dyrektorami przychodni oraz pracownikami, a jego ostateczny kształt został ustalony w połowie lutego. Ponieważ decyzja o komercjalizacji zapadła kilka miesięcy temu i część osób już nie pracuje w przychodniach, marszałek zdecydował, że oni także mają prawo wejść do spółki. Wystarczy, że złożą taki wniosek.

Na razie dwie przychodnie przygotowane są do założenia spółki, ale forma ich organizacji nie spełnia oczekiwań urzędu. Wytyczne marszałka są jednoznaczne. Kapitał początkowy każdej spółki pracowniczej ma wynieść nie więcej niż 50 tys. zł. Do jednej osoby może trafić maksymalnie 15 proc. kapitału. Maksymalna cena jednego udziału to 100 zł. Dzięki tym zapisom pakiet kontrolny nie trafi w ręce jednej osoby.

Pisemne wnioski o status wspólników w spółkach pracowniczych przez najbliższe dwa tygodnie będzie przyjmował od obecnych i byłych pracowników przekształcanych przychodni departament zdrowia i nadzoru właścicielskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum