Bydgoszcz: pracownicy szpitala dostali premię za... obecność w pracy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2014 09:33

Wielospecjalistyczny Miejski Szpital SPZOZ w Bydgoszczy (Kujawsko-Pomorskie) pierwszy raz w swojej historii wypłacił premie za systematyczne przychodzenie do pracy.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, szefowa bydgoskiej placówki wypłaciła ją pracownikom, którzy w ciągu kwartału nie opuścili ani jednego dnia. To dla lecznicy korzystniejsze niż dawanie nadgodzin i wynajmowanie kontraktowych pielęgniarek.

Premia za obecność jest nową metodą walki dyrekcji szpitala z plagą zwolnień lekarskich. Problem dotyczy przede wszystkim pielęgniarek. Bywało że 40 proc. z 260 pracownic brało zwolnienia chorobowe. To zaś oznacza dla szpitala potężne kłopoty organizacyjne i finansowe.

Gdy w 2012 r. Anna Lewandowska obejmowała stanowisko dyrektora lecznicy, prawie co druga pielęgniarka ze szpitala przebywała zawsze na zwolnieniu. Za nimi w rankingu L4 znajdowały się salowe i pracownicy techniczni. W tych grupach absencja sięgała 20 proc.

W ubiegłym roku dyrektor Lewandowska zapowiadała, że będzie próbowała zmotywować pracowników do regularnego chodzenia do pracy dodatkowymi premiami za obecność, gdy kondycja finansowa szpitala ulegnie poprawie.

Jeszcze w kwietniu 2012 r. szpital był w dramatycznej sytuacji finansowej. Na koniec tego miesiąca wykazał 2 mln zł straty. Już na koniec 2012 r. udało się jednak osiągnąć wynik dodatni, a na koniec ubiegłego roku wypracowano ponad 4,8 mln zł zysku.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum