Bydgoszcz: pielęgniarki menedżerami

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 października 2010 19:13

W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy menedżerami klinik zostały najlepsze pielęgniarki. Wyręczają lekarzy w papierkowej pracy i pilnują spraw finansowych.

Bydgoszcz: pielęgniarki menedżerami

O planach wprowadzenia nowego modelu zarządzania w bydgoskim "Juraszu" pisaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl wielokrotnie. Powierzenie pielęgniarkom funkcji menedżerskich wciąż wzbudza kontrowersje. Jednak dyrekcja szpitala jest konsekwenta we wdrażaniu tego rozwiązania.

– Kierownik kliniki nie ma czasu na zarządzanie – tłumaczy Jarosław Kozera, dyrektor "Jurasza" i wyjaśnia, na czym polega funkcja menedżera.

– Zadaniem kierownika jest leczenie, ustawiczne dokształcanie się, w szpitalu uniwersyteckim dodatkowo też prowadzenie zajęć ze studentami. A przecież każda klinika to miniprzedsiębiorstwo, które musi mieć zaplanowaną politykę finansową i tak zarządzać budżetem, aby pieniędzy starczyło na cały rok. To poważne zadanie, dlatego wprowadziliśmy funkcję menedżera – tłumaczy Jarosław Kozera.

Dyrektor szpitala zaznacza, że cały zespół kliniki musi z sobą współpracować, bo inaczej zmiany nie przyniosą spodziewanych rezultatów. Szpital ma prawie 130 mln zł długu.

Nowy model pracy obowiązuje we wszystkich klinikach. – Za wcześnie jeszcze, by ocenić, czy praca menedżerów przełożyła się na poprawę kondycji klinik – zastrzega Kozera.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum