Bydgoszcz: nocna i świąteczna pomoc po zmianach

Autor: KLX/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2013 18:06

Zwiększenia dostępności opieki medycznej, przybliżenia jej mieszkańcom a jednocześnie doprowadzenie do sytuacji, w której dysponować będzie ona wystarczająco licznym personelem medycznym i niezbędnym sprzętem medycznym to cel jaki miała przynieść zmiana organizacyjna w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej w Bydgoszczy.

Bydgoszcz: nocna i świąteczna pomoc po zmianach

Teraz w całej bydgoskiej aglomeracji, liczącej około 436 tysięcy mieszkańców działają cztery punkty oferujące pomoc lekarska nocą i w dni wolne od pracy (do końca 2012 roku były ich zaledwie dwa). Łącznie wszystkie punkty nocno-świątecznej opieki zatrudniają obecnie 174 lekarzy oraz 115 pielęgniarek, podczas gdy rok wcześniej ich personel stanowiło zaledwie 66 lekarzy i 23 pielęgniarki. Wspiera ich 10 analityków medycznych i 10 elektrokardiologów mających do swojej dyspozycji 3 laboratoria i tyleż aparatów RTG. W 2012 roku nie było żadnych techników medycznych, ani jednego laboratorium, czy pracowni rentgenowskiej.

Jak podaje Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ, zwiększenie ilości punktów nocno-świątecznej opieki, ich stanu kadrowego, możliwości technicznych przyniosło zasadniczy wzrost liczby bydgoszczan korzystających z tej opieki zdrowotnej. Jeśli w pierwszym kwartale 2012 roku zgłosiło się do dyżurujących przychodni 12 987 pacjentów, to od stycznia do marca roku bieżącego było ich już 19 366, a więc o ponad 6,5 tysiąca więcej. Z kolei konsekwencją zatrudnienia w ramach nocno-świątecznej opieki 21 pediatrów (o 16 więcej aniżeli pracowało rok wcześniej) stał się także systematyczny przyrost najmłodszych pacjentów, których w styczniu tego roku było 2150, w lutym już - 2408, zaś w ubiegłym miesiącu - 2992.

Latwiejsza dostępność do punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, jej większy potencjał kadrowy i techniczny - zaskutkowały tym, iż coraz więcej bydgoszczan z powodzeniem szuka porady lekarskiej czy zabiegów pielęgniarskich właśnie w oferujących ją przychodniach. Tym samym odciążone zostało pogotowie ratunkowe, jest realna szansa iż Szpitalne Oddziały Ratunkowe, których podstawowym zadaniem jest udzielanie pomocy w naprawdę poważnych przypadkach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum