Bydgoszcz: nie dogadali się co do ceny osobodnia

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2010 16:47

Rehabilitacja kardiologiczna tylko komercyjnie, albo w innym szpitalu.

Oddział rehabilitował trudnych pacjentów kardiologicznych.

Jeszcze tylko do końca lutego Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Bydgoszczy będzie świadczył w ramach umowy z NFZ usługi na oddziale rehabilitacji kardiologicznej. NFZ informuje, że nie pogorszy się dostęp do tego rodzaju świadczeń, jednak będą one wykonywane w innych placówkach.

Niestety NFZ i szpital nie porozumiały się co do ceny osobodnia na tym oddziale. – Oddział funkcjonował półtora roku. Powstał z inicjatywy naszych kardiologów. Zajmował się rehabilitacją trudnych pacjentów, w 3-4 dobie po skomplikowanych zabiegach kardiochirurgicznych. Płatnik zaproponował nam 100 zł za osobodzień – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Krzysztof Motyl, zastępca dyrektora do spraw medycznych bydgoskiego szpitala.

– Nie możemy dokładać do tego oddziału, pozwalać na zadłużanie się szpitala. Proponowaliśmy 150 zł za osobodzień, jednak NFZ nie zgodził się na taką stawkę, mimo, że stawki w granicach 130 –150 zł za rehabilitację lżej chorych pacjentów nie są niczym nadzwyczajnym – dodaje dyrektor.

Szpital nie zlikwiduje oddziału. – Będziemy prowadzić ten oddział w ramach działalności komercyjnej. Czy będziemy mieli chętnych na odpłatne leczenie, okaże się niebawem – informuje Krzysztof Motyl.

Oczywiście pacjenci nie będą zmuszeni do opłacania rehabilitację. Takie usługi w ramach NFZ będą świadczyć inne placówki. – Nie zmieni się dostęp do świadczeń. Będą zapewnione w takiej samej ilości tyle, że w trzech innych placówkach m.in. w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy – tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ.

Oddział, jak mówi rzecznik, ubolewa nad tym, że miejska lecznica nie podpisała kontraktu na rehabilitację kardiologiczną. – W końcu tego roku ogłosimy konkurs na tego typu świadczenia, być może wówczas szpital zdecyduje się na kontrakt – mówi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum