Bydgoszcz: mali pacjenci z Poznania zapełniają okulistykę Szpitala Uniwersyteckiego

Autor: Gazeta.pl, DMX/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2011 16:20

Do Kliniki Chorób Oczu w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy trafiają dzieci nie tylko z regionu, ale także z Poznania, co wydłuża kolejkę oczekujących.

Bydgoszcz: mali pacjenci z Poznania zapełniają okulistykę Szpitala Uniwersyteckiego

Klinika Chorób Oczu w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 ma tylko osiem wydzielonych łóżek dla dzieci. Na operacje i zabiegi kierowani są tutaj młodzi pacjenci z całego województwa kujawsko-pomorskiego. Niestety sytuację pogarsza to, że do kliniki trafiają też dzieci z Poznania, gdzie od końca lutego b.r. nierozwiązany jest problem dyżuru i opieki okulitycznej - pisze portal Gazeta.pl

Przemysław Paciorek, dyrektor ds. lecznictwa w szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy tłumaczy, że rodzice, którzy przyjeżdżają z Poznania, mówią, że u nich w mieście nie ma doraźnej opieki okulistycznej i lekarze kierują ich do Bydgoszczy.

Jak wyjaśnia dyrektor znacząco przybywa pacjentóww, natomiast nie przybywa pieniędzy na ich leczenie. W efekcie wydłużają się kolejki na planowe zabiegi. Marta Laska, rzeczniczka szpitala informuje, że bywają miesiące, kiedy z Poznania przyjeżdża piątka lub szóstka małych pacjentów.

Jak pisaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl w Poznaniu  dziecięcy dyżur okulistyczny pełniło do lutego b.r. NZOZ Centrum Medyczne św. Jerzego, jednak nie przyjęło oferty NFZ na kolejne lata. Dyżur ostatecznie ruszył na oddziale okulistycznym dla dorosłych w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu, jednak lecznica nie jest do tego przygotowana.

Już pod koniec lutego br. dyrekcja poznańskiego szpitala ostrzegała, że oddział okulistyczny dla dorosłych lecznicy nie jest gotowy na otwarcie dyżuru dla dzieci. Aby leczyć nieletnich pacjentów, potrzebuje 300 tys. zł na doposażenie oddziału, m.in. w przenośny respirator. Prowadzenie ostrego dyżuru w zgodzie ze standardami medycznymi wymaga zabezpieczenia anestezjologicznego, internistycznego i chirurgicznego w zakresie pediatrii.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Fundusz Zdrowia (WOW NFZ) stał na stanowisku, że ze strony płatnika nie istnieją żadne dodatkowe wymogi dotyczące realizacji świadczeń na oddziale okulistycznym, tak dla pacjentów dorosłych, jak i dzieci.

- Szpital im. J. Strusia jest przygotowany do udzielania pomocy okulistycznej wszystkim pacjentom, podobnie jak inne szpitale wielospecjalistyczne w regionie: w Kaliszu, Pile, Lesznie czy Koninie. Dotyczy to zarówno nagłych sytuacji, jak i leczenia planowego - mówiła nam w lutym Marta Banaszak-Osiewicz, rzecznik WOW NFZ.

16 marca rzeczniczka WOW NFZ poinformowała nas, że stanowisko płatnika odnośnie okulistycznego dyżuru w Poznaniu się nie zmienia. Jej zdaniem opieka okulistyczna w mieście działa poprawnie, a Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu dobrze wywiązuje się ze swoich zobowiązań.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum