Bydgoszcz: makabryczna pomyłka, jak w amerykańskim filmie

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia • • 17 sierpnia 2009 10:11

Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy pomylił wyniki badań: pacjentka przez blisko tydzień była przekonana, że wykryto u niej nowotwór. Teraz żąda zadośćuczynienia

Bydgoszcz: makabryczna pomyłka, jak w amerykańskim filmie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

– Do takich pomyłek nie powinno dochodzić - komentuje Kamila Wiecińska, rzecznik bydgoskich szpitali uniwersyteckich. – W tej sprawie zostanie wszczęte dochodzenie.

A jednak doszło. Guz prawego jajnika – taką diagnozę trzy miesiące temu usłyszała 26-letnia mieszkanka Bydgoszczy. Kobieta dostała skierowanie na operację. Do Szpitala im. Biziela w Bydgoszczy na pododdział patologii wczesnej ciąży i rozrodu trafiła 14 lipca. Tego samego dnia przyjęto tam także 60-letnią pacjentkę. Jak się później okazało, obie kobiety miały podobne nazwisko.

Operację przeprowadzono 15 lipca. Wyniki badań histopatologicznych odebrane 4 sierpnia nie pozostawiały wątpliwości: 26-latka dowiedziała się, że ma raka. Ginekolog, do którego udała się z wynikami, skierował ją do szpitala. 11 sierpnia ponownie trafiła do SU im. Biziela.

Gdy w sekretariacie pododdziału patologii ciąży odbierała kserokopię wyniku badań histopatologicznych, zauważyła jednak notkę „wiek 60 lat”. Okazało się, że wyniki, które trzyma w ręku, dotyczą zupełnie innej osoby.

– To ja robiłam wypis. Naprawdę nie wiem, jak mogło dojść do błędu – wyjaśnia  pracownica sekretariatu – Pewnie z powodu zbieżności nazwisk.

Pacjentka złożyła już do sekretariatu dyrekcji szpitala pisemną skargę. Zamierza też wnieść sprawę do sądu.

– Żądam zadośćuczynienia. Nie chcę pieniędzy dla siebie. Niech trafią do dzieci chorych na nowotwory.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia: 60-letnia pacjentka, która otrzymała wyniki 26-latki. Należy mieć nadzieję, że sekretariat poinformował ją o pomyłce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze