×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Bydgoszcz: kolejne przychodnie w ręce pracowników

Autor: JJX/Rynek Zdrowia18 listopada 2013 10:48

Sejmik województwa kujawsko – pomorskiego ma podjąć w poniedziałek (18 listopada) decyzję w sprawie rozpoczęcia procedury przekształcenia dwóch bydgoskich placówek medycznych – Wojewódzkiego Centrum Reumatologii i Rehabilitacji oraz Centrum Diabetologii i Endokrynologii w spółki pracownicze.

Bydgoszcz: kolejne przychodnie w ręce pracowników
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Doświadczenia samorządu województwa pokazują, że uspołecznienie zarządzania tego typu jednostkami wpływa na podniesienie standardu usług medycznych.

Procedura przekształcenia placówek wymaga ich formalnej likwidacji przez organ założycielski, którym jest samorząd województwa oraz powołania w ich miejsce spółek pracowniczych.

Z wnioskami o likwidację Wojewódzkiego Centrum Reumatologii i Rehabilitacji oraz Centrum Diabetologii i Endokrynologii oraz przekształcenia ich w spółki wystąpili do samorządu województwa dyrektorzy tych jednostek.

Przyjęcie przez sejmik projekty uchwał w tej sprawie będą musiały jeszcze zostać zaopiniowane przez organizacje związkowe. Pozytywne opinie wydały już rady społeczne obu placówek.

Centra wydzierżawią od samorządu województwa majątek ruchomy i nieruchomy, przejmą też wszystkich pracowników jednostek oraz pełen zakres świadczonych do tej pory usług medycznych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Przejmowanie przez spółki pracownicze wojewódzkich ambulatoryjnych zakładów opieki zdrowotnej jest zgodne z przyjętą przez sejmik województwa koncepcją przyszłości tego segmentu publicznej służby zdrowia.

Do tej pory takie przekształcenia przeszły bydgoski Dom Sue Ryder, Obwód Lecznictwa SPZOZ w Bydgoszczy (obecnie Centrum Medyczne Nad Brdą), Przychodnia Specjalistyczna OLK-MED w Toruniu oraz Wojewódzka Przychodnia Sportowo-Lekarska w Bydgoszczy.

Czytaj też. Wzięli sprawy w swoje ręce - nie wszystkim się udało

Zmiany objęły także bydgoską Wojewódzką Przychodnię Stomatologiczną, która została włączona w strukturę Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy oraz Wojewódzką Przychodnię Dermatologiczną, która zostanie włączona w strukturę Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze