Bydgoszcz: jak ZUS prześwietla zwolnienia lekarskie

Autor: Express Bydgoski/Rynek Zdrowia • • 27 sierpnia 2009 13:41

Od początku sierpnia bydgoski ZUS przeprowadził 652 kontrole prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy i 82 kontrole prawidłowości wykorzystywania zwolnień.

Bydgoszcz: jak ZUS prześwietla zwolnienia lekarskie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Orzecznicy pozbawili jedną osobę zasiłku chorobowego z powodu nieprawidłowego wykorzystywania zwolnienia, ponieważ na czas zwolnienia zatrudniła się w innym miejscu.

Jak informuje Alina Szałkowska, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Bydgoszczy, w wyniku kontroli, 170 osobom lekarze orzecznicy skrócili zwolnienie. Cofnięte zasiłki chorobowe były warte ponad 20 tys. złotych.

Chirurg Wojciech Szczęsny z Bydgoskiej Izby Lekarskiej jest zaskoczony tak dużą liczbą zakwestionowanych zwolnień. Uważa, że jeżeli pracownik ZUS udaje się na kontrolę, powinien zwrócić uwagę, czy w dokumentacji jest zapis, że pacjent musi leżeć. Zaznacza, że są sytuacje, na przykład w przypadku chorób psychicznych, które wymagają konsultacji specjalisty, a nie orzecznika.

W bydgoskim ZUS zapewniają, że orzeczenia są wydawane na podstawie badania i wyników lekarskich, a w razie wątpliwości ZUS korzysta z opinii konsultantów.  A podczas kontroli okazuje się czasami, że pacjent odzyskał zdolność do pracy wcześniej niż przewidział to lekarz, który wystawił zwolnienie.

Najczęściej ZUS kontroluje osoby przebywające na zwolnieniach długoterminowych lub często biorących zwolnienia kilkudniowe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum