Bydgoszcz: ile procent nadwykonań, tyle procent pensji mniej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 lipca 2009 17:10

Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego im. Biziela w Bydgoszczy Andrzej Motuk zaczął stosować kary finansowe wobec ordynatorów za wykonywanie ponadlimitowych świadczeń. W ten sposób prof. Arkadiusz Jawień, ordynator kliniki chirurgii ogólnej, w czerwcu i lipcu otrzymał uposażenie niższe o około 20 procent - informuje Gazeta Wyborcza.

Kontrakt kliniki prof. Jawienia z NFZ pozwala na 1,3 tys. operacji rocznie. Zwykle wykonuje się ich o około 300 więcej. Od stycznia br. zabiegów było 800.

- To znaczy, że od początku roku przekraczałem miesięczny limit. Miało być 110 operacji, było 130 - mówi Gazecie Wyborczej prof. Arkadiusz Jawień.

Dyrektor Motuk od początku roku przestrzegał przed nadwykonaniami. W czerwcu wprowadził kary finansowe za niestosowanie się do jego zaleceń: ile procent nadwykonań, tyle procent pensji mniej. Dyrektor Motuk wyjaśnia, że ordynatorzy pracują w szpitalu na część etatu, by w jego ramach kierować klinikami. Ale mają też podpisane kontrakty na świadczenie usług medycznych. I to z tych środków płacą kary.

- Chirurgia jest nierentownym oddziałem -  dodaje dyrektor. - I za to nikogo nie karzę. Ale mam prawo wymagać liczenia, ilu chorych możemy przyjąć w ramach umowy z Funduszem.

Prof. Jawień skapitulował. Za sierpień chce dostać pełną pensję. Wywiesił w klinice informację dla pacjentów, że do odwołania wstrzymano przyjmowanie na operacje żylaków, przepuklin i zabiegów z zakresu tzw. małej chirurgii, np. usuwanie torbieli włosowatych. Także w najczęściej wykonywanych operacjach dokonał ostrych cięć - usunięcia pęcherzyka żółciowego tylko dwa razy w tygodniu, a zabiegi endoskopowe po dwa dziennie.

Poseł Andrzej Sośnierz z PiS, były prezes NFZ i wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia, mówi, że nie dziwi się dyrektorowi bydgoskiego szpitala.

- Jeśli nie można było dogadać się z lekarzami ani w inny sposób ich zdyscyplinować, to jakieś rozwiązanie dyrektor musiał zastosować - ocenia Sośnierz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum