Bydgoszcz: grant naukowy dla Collegium Medicum

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 października 2009 10:10

Na prace badawcze, finansowane przez Unię Europejską, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy otrzymało - jako pierwsza uczelnia w regionie - w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 9 mln złotych.

Bydgoszcz:  grant naukowy dla Collegium Medicum
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, zdobyło w ubiegłym roku ponad 9 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego na realizację programu rozwoju uczelni. Z tych funduszy młodzi naukowcy mogą uzyskać wsparcie finansowe badań prowadzonych podczas studiów doktoranckich.

Pieniądze zostaną przeznaczone, m.in. na znalezienie odpowiedzi na pytanie:
• dlaczego układ odpornościowy człowieka nie potrafi walczyć z rakiem żołądka?

W zespole, który zajmie się tym tematem jest Andrzej Eljaszewicz z Katedry i Zakładu Immunologii Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Eljaszewicz dwa lata temu rozpoczął studia doktoranckie i jak przyznaje, interesuje się nowotworami przewodu pokarmowego, szczególnie żołądka. Okazuje się, że pacjenci z zaawansowanym nowotworem żołądka mają gorsze rokowania na odzyskanie zdrowia niż inni chorzy. Ich układ immunologiczny nie potrafi walczyć z chorobą. Ma nadzieję, że uda się ustalić, dlaczego tak się dzieje.

Eljaszewicz jest jednym z 25 doktorantów, który dostał 20 tys. zł na prowadzanie badań. Pieniądze są potrzebne na kupno odczynników, publikacje, wyjazdy na konferencje naukowe.

Prof. Małgorzata Tafil-Klawe, prorektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ds. Collegium Medicum twierdzi, że nie tylko prace badawcze będą finansowane z przyznanych uczelni pieniędzy. Mają być za nie, m.in. wyposażone pracownie położnicze, zakupione pomoce naukowe, sfinansowane zajęcia wyrównawcze z matematyki dla studentów farmacji i analityki medycznej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum