Bydgoszcz: bonusy dla chcących leczyć się

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 sierpnia 2009 14:27

Przestrzegasz zaleceń lekarza? Dbasz o własne zdrowie? Nie bagatelizujesz okresowych badań? To masz szansę, by zostać wynagrodzonym...

Metoda skuteczna wobec dzieci, sprawdza się w bydgoskich szpitalach także i w przypadku starszych pacjentów. Młodzieniec chory mukowiscydozę nie bierze przypisanych leków? Trzeba skusić go... punktami. Wystarczy zbierać je, jak w hipermarkecie, by ubiegać się o cenne nagrody.

– To działa, sprawdziłam na swoim oddziale. Nagrody za przestrzeganie zaleceń bardzo mobilizowały pacjentów – podkreśla Radosława Staszak-Kowalska, ordynator oddziału pediatrii, pneumologii i alergologii w bydgoskim Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym.

Punkt do punktu i można „wygrać” komputery, wycieczkę zagraniczną. Program lojalnościowy dla pacjentów wprowadził Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia (www.osoz.pl) autorstwa katowickiego Kamsoftu. W Systemie jest większość bydgoskich przychodni...

–  Załóżmy, że pacjent ma za wysoki cholesterol. Zgłasza się do lekarza, ten zapisuje mu leki, zaleca dietę i gdy podczas kontrolnej wizyty okaże się, że poziom cholesterolu mu się obniżył, dzięki stosowaniu się do zaleceń, to zyskuje punkty. Gdy zbierze odpowiednią pulę, będzie mógł je wymienić na gadżet lub dodatkowe świadczenia medyczne, które nie są objęte finansowaniem w ramach powszechnego ubezpieczenia –  wyjaśnia Gazecie Wyborczej Rafał Kozioł, dyrektor OSOZ.

Wojciech Pawliszak z Kliniki Kardiochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza uważa, że to rewelacyjny pomysł, bo choć to w interesie pacjenta jest przestrzeganie zaleceń medycznych, w praktyce różnie z tym bywa.

Ideę chwali też Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Lepiej zastosować drobne przekupstwo, przekonujące do profilaktyki, niż potem wydawać mnóstwo pieniędzy na leczenie zaawansowanej choroby – uważa Andrzej Purzycki, dyrektor ds. lecznictwa w kujawsko-pomorskim NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum