Bydgoszcz: będą wyciągnięte konsekwencje wobec winnych gigantycznej kolejki do rejestracji

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2012 12:36

NFZ i Rzecznik Praw Pacjenta grożą wysokimi karami i nawet zerwaniem umowy10 Wojskowemu Szpitalowi Klinicznemu w Bydgoszczy. W placówce nie przestrzegano przepisów dotyczących zapisywania pacjentów do specjalistów.

Bydgoszcz: będą wyciągnięte konsekwencje wobec winnych gigantycznej kolejki do rejestracji
W poniedziałek (12 listopada) przed bydgoską lecznicą ustawiła się ogromna, licząca około 700 osób kolejka pacjentów, którzy chcieli zapisać się do lekarza specjalisty. Stało się tak, ponieważ w tym dniu lecznica wyznaczyła dzień rejestracji.

- Trudno mówić jeszcze o konsekwencjach tego co stało się w Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy, gdzie placówka wyznaczając jeden dzień na rejestrację pacjentów do poradni specjalistycznych ewidentnie złamała przepisy. Od czwartku (15 listopada) w lecznicy jest nasza kontrola, która dotyczy nie tylko tej jednej kolejki, ale całego procesu rejestracji w tym szpitalu. O całej sytuacji powiadomiliśmy także RPP, chociaż rzecznik już wiedział o tej sytuacji i sam przesłał do nas dwa dni temu prośbę o wyjaśnienie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jan Raszeja, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Jak stwierdza rzecznik, trudno jeszcze mówić o konkretnych konsekwencjach i karach za zaistniałą sytuację, bo te będą mogły być sformułowane dopiero na podstawie wyników kontroli. Jednak z pewnością wobec winnych zostaną wyciągnięte konsekwencje.

- Jako, że podobne sygnały, chociaż nie na taką skalę, dochodzą do nas - placówki nie wyznaczają jednego dnia rejestracji ale odsyłają zapowiadając, że rejestrację na 2013 rok prowadzić będą w np. w grudniu - ogłosiliśmy za pośrednictwem mediów i naszej strony internetowej, jakie mogą być konsekwencje tego typu postępowania - dodaje Raszeja.

Także Krystyna Barbara Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta informuje portal rynekzdrowia.pl, że w związku z informacjami, dotyczącymi wyznaczenia jednego dnia na dokonywanie zapisów do poradni specjalistycznych, które co najmniej uprawdopodabniają naruszenie praw pacjenta, RPP wszczął w dniu 12 listopada br. postępowanie w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów przez 10 Wojskowy Szpital Kliniczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bydgoszczy.

- Stosowana przez placówki praktyka rejestracji pacjentów do poradni specjalistycznych tylko 
w ściśle określonym dniu prowadzi do naruszenia zasady równości w dostępie do świadczeń i zakłóca systematyczną możliwość rejestrowania się przez pacjentów. Placówka powinna była tak zorganizować zapisy, aby uniknąć sytuacji, jaka miała miejsce 12 listopada br. - stwierdza Kozłowska.

Rzecznik przypomina również, że w przypadku postępowań w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów, na podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych może zostać nałożona kara pieniężna.

Może to nastąpić gdy świadczeniodawca nie przekaże w określonym terminie na żądanie rzecznika dokumentów oraz informacji dotyczących okoliczności stosowania zakazanych praktyk, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie, iż mają charakter praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjenta (kara do 50 000 zł).

Natomiast w sytuacji gdy Rzecznik Praw Pacjenta wyda decyzję o uznaniu praktyki za naruszającą zbiorowe prawa pacjentów a świadczeniodawca nie zaniecha praktyk wskazanych w decyzji lub nie podejmie, 
w wyznaczonym terminie, działań niezbędnych do usunięcia skutków naruszenia zbiorowych praw pacjentów może na niego zostać nałożona kara do 500 000 zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum