Bydgoszcz: Federacja Pacjentów Polskich o kolejkach i ich raportowaniu

Autor: Gazeta Pomorska, SA/Rynek Zdrowia • • 18 września 2009 11:58

Rosną kolejki do specjalistów w przychodniach i do planowych zabiegów. Przedstawiciele Federacji Pacjentów Polskich przyjechali właśnie do Bydgoszczy, by wziąć udział w dyskusji na temat dostępności do leczenia

Bydgoszcz: Federacja Pacjentów Polskich o kolejkach i ich raportowaniu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak twierdzi Adam Rosowski, pacjent jeżdżący na wózku, który dwa lata czekał na rehabilitację w Szpitalu Uniwersyteckim im. Jurasza w Bydgoszczy, tak długie oczekiwanie na leczenie sprawiło, że jego szanse na to, że będzie chodził zmalały o połowę.

Podobna sytuacja jest w większości klinik. Przemysław Paciorek, p.o. dyrektora ds. lecznictwa szpitala "Jurasza" wyjaśnia, że w związku z tym, iż NFZ w tym roku zapowiedział, że nie będzie płacił za nadwykonania, ordynatorzy oddziałów zostali zobligowani do dyscypliny finansowej i przestrzegania limitów. Ponad limit przewidziany kontraktami przyjmowani są jedynie pacjenci, którym ratuje się życie.  

Przyszły rok nie będzie lepszy. Podstawą kontraktu na rok następny jest wykonanie umów w roku poprzednim.

Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla tymczasem, że pacjenci w stanach zagrożenia życia przyjmowani są na bieżąco. Chorzy mogą też na stronie Funduszu sprawdzić, na których oddziałach w regionie jest jeszcze miejsce lub czeka się najkrócej.

Fundusz ma ograniczoną pulę środków finansowych, a w tym roku mniejsze pieniądze niż zakładane plany - tłumaczy Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ. Jak wyjaśnia problemy z dostaniem się do specjalisty czy z planowymi operacjami, to skutek spłynięcia mniejszych niż zakładano pieniędzy, którymi dysponuje w tym roku fundusz.

Do sprawdzenia rzeczywistej sytuacji włączyli się pacjenci z Federacji Pacjentów Polskich (FPP).

Tomasz Szelągowski, dyrektor generalny FPP, powiedział portalowi rynekzdrowia.pl, że Federacji nie chodzi o to, by tworzyć złą atmosferę wokół problemów w polskiej służbie zdrowia, a wywołać rzeczową dyskusję na temat dostępności do leków i usług oraz spowodować, by udzielano jasnych informacji pacjentom.

W opinii Szelągowskiego informacje odbierane od pacjentów w poszczególnych regionach wskazują na jeden wspólny problem – brak rzetelnej informacji, np. o kolejkach oczekujących na zabiegi.

Dyrektor FPP uważa, iż konieczne są zmiany procedury raportowania o kolejkach.

Przedstawiciele Federacji odbywają spotkania z pacjentami w poszczególnych województwach. Wczoraj byli w Bydgoszczy, dziś są w Szczecinie. Miejscem spotkań są siedziby oddziałów NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze