Bydgoskie szpitale: planowe przyjęcia wstrzymamy we wrześniu?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2009 11:04

Mniejsze środki finansowe na leczenie w 2010 r. to dla szpitali w Kujawsko-Pomorskiem zła zapowiedź. Skutki kryzysu odczują, jak zwykle, pacjenci.

Krzysztof Tadrzak, dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy przyznaje, że nie bardzo wyobraża sobie zmniejszenie finansowania lecznicy. Jej roczny kontrakt to 53 mln zł. W 2010 r. ma być niższy o cztery miliony.

– Będę musiał zwalniać pracowników i obniżać pensje. Do końca roku mamy jeszcze miesiąc, a już obecnie wszystkie oddziały w naszym szpitalu leczą tylko pacjentów w stanach zagrożenia życia. Co będzie się działo, gdy dostaniemy kontrakt mniejszy niż tegoroczny? – pyta dyrektor Tadrzak. – To mogłoby oznaczać, że szpital już we wrześniu zawiesi operacje planowe i będzie przyjmował jedynie ostre przypadki – dodaje Krzysztof Tadrzak.

Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wyjaśnia, że Fundusz nie ma jeszcze oficjalnych informacji na temat swojego przyszłorocznego budżetu.

– Dysponujemy propozycją planu finansowego, z której wynika, że nasz oddział może dostać nieco ponad 2,8 mld zł. To o kilkanaście milionów więcej niż w 2009 r. Ale to nie znaczy, że będzie można wykonać więcej świadczeń medycznych. Doszły nam przecież dodatkowe koszty. Od lipca płacimy m.in. za transplantacje, które wcześniej finansowało Ministerstwo Zdrowia – podkreśla Barbara Nawrocka.

Kujawsko-Pomorskie szpitale mają podpisane z NFZ umowy wieloletnie, które kończą się grudniu przyszłego roku. Obecnie będą podpisywać jedynie  aneksy. Na aneks z propozycją kontraktu na przyszły rok czeka m. in. Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy. Dyrektor Edward Grądziel nie ukrywa, że jeśli okaże się, że pieniędzy będzie tyle, ile proponuje Fundusz, liczba wykonywanych świadczeń zmniejszy się o 7 procent.

Mniej pieniędzy będzie też dla szpitali uniwersyteckich. Jednak ich dyrektorzy nie chcą na razie komentować otrzymanych propozycji finansowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum