Bydgoski NFZ zdyscyplinował pracownie z wadliwymi mammografami

Autor: Gazeta Wyborcza, JJ/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2009 16:51

Placówki medyczne z Kujawsko-Pomorskiego, w których znaleziono wadliwie działające mammografy, naprawiają i wymieniają wadliwy sprzęt. Ci, którzy spełnią warunki NFZ mogą być spokojni o podpisane wcześniej umowy z funduszem.

O problemie wadliwych mammografów wiadomo było już w październiku ubiegłego roku. Centralny Ośrodek Koordynujący skontrolował wówczas program profilaktyki raka piersi finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Okazało się, że jedna trzecia z 287 pracowni w całej Polsce ma problemy z prawidłowym przeprowadzeniem badań.

W województwie kujawsko-pomorskim kontrolerzy wskazali trzy placówki mające problemy z prawidłowym wykonywaniem badań: Szpital Powiatowy w Chełmży, Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lipnie. Niezależną kontrolę na tym terenie przeprowadził także Wojewódzki Ośrodek Koordynujący, działający przy bydgoskim Centrum Onkologii. I tu natrafiono również na wadliwie funkcjonujące mammografy - w Miejskim Zespole Opieki Zdrowotnej we Włocławku oraz w bydgoskiej, niepublicznej lecznicy Elmed.

- Ponieważ wyniki obydwu przeglądów dostaliśmy już po podpisaniu kontraktów z pracowniami mammograficznymi, niewiele mogliśmy zrobić - mówi portalowi rynekzdrowia.pl  Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ.

- Zagroziliśmy zerwaniem wieloletnich umów z placówkami, których sprzęt nie spełniał odpowiednich wymagań. Miały czas na uporanie się z tym problemem do końca stycznia. W tej chwili mamy już  informacje, że wadliwy sprzęt jest naprawiany, albo wymieniamy. Na pięć placówek, trzy poinformowały nas, że usterki usunięto.

Przedłużenie terminu na wymianę sprzętu otrzymała lecznica w Lipnie, ponieważ usunięcie usterek technicznych i ustawienie odpowiednich parametrów mammografu nie zależy od personelu placówki, a pozostaje w gestii serwisu. NFZ wyraził zgodę na przedłużenie terminu do 15 lutego. Miejski Zespół Opieki Specjalistycznej we Włocławku ogłosił natomiast przetarg na zakup nowej aparatury. Do czasu zakończenia procedury przetargowej i uruchomienia nowej aparatury wstrzymane zostały tutaj badania.

Wynikiem całej akcji była poniekąd także decyzja o zakupie nowego mammografu w 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ w Bydgoszczy. Sprzęt, którym dysponował szpital do tej pory co prawda przeszedł audyt ale... Najważniejsze, że od końca lutego kobiety będą mogły tu przeprowadzać badania na nowej, najnowocześniejszej aparaturze.

- Martwi nas to, że w ubiegłym roku, w porównaniu z poprzednim wykonano o ponad 4300 mniej badań profilaktycznych piersi. Pierwszy raz od czterech lat odnotowaliśmy tutaj tendencję malejącą - mówi Barbara Nawrocka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum