Bunt ratowników medycznych w Rzeszowie. "Karetki nie wyjeżdżają". Dyrekcja: wyjeżdżają

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rzeszow-news.pl, Rynek Zdrowia22 lipca 2021 15:00

Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego z Rzeszowa poinformował o dramatycznej sytuacji w powiecie. "Od czwartku żadna karetka nie wyjeżdża do zdarzeń". Dyrekcja sprawę przedstawia inaczej - podaje portal rzeszow-news.pl.

Spór między ratownikami a dyrekcją zaostrza się. Fot. Mat. WSPR/Facebook
  • O zaistniałej sytuacji poinformował Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie
  • Według informacji podanych przez Związek, w środę (21 lipca) wyjechały 3 ambulansy z 12, natomiast od czwartku nie wyjedzie żadna karetka
  • Jak podaje Związek, ratownicy oraz pielęgniarki w WSPR Rzeszów nie wiedzą, jaką otrzymają najbliższą wypłatę

Niepokojąca sytuacja w rzeszowskim ratownictwie medycznym

Jak czytamy w informacji od Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego WSPR, na terenie powiatu rzeszowskiego karetki nie wyjeżdżają do zdarzeń. W środę (21 lipca) wyjechały zaledwie 3 karetki z 12 dostępnych, a od czwartku (22 lipca) nie wyjedzie już żadna. Przyczyna takiej sytuacji wydaje się oczywista.

- Liczba osób na zwolnieniach chorobowych to ok. 20 i cały czas ta liczba rośnie. Ratownicy Medyczni mają już dość, są zmęczeni, chorzy i dbają o swoje zdrowie - nie brakło ich w czasie wzrostu zachorowań koronawirusem i teraz to "czują w kościach". Ratownicy oraz Pielęgniarki w WSPR Rzeszów nie wiedzą, jaką otrzymają najbliższą wypłatę – czytamy w poście.

W gorzkim wpisie Związek podkreśla, że los ratowników właściwie wcale nie interesuje rządu. "Są inne palące problemy- muzyka taneczna jako dziedzictwo narodowe, limuzyny dla instytucji rządowych, nowe czołgi" – ironizują ratownicy.

Bolesna refleksja ratowników

Oprócz tego we wpisie, Związek podkreśla, że ratownicy medyczni są źle traktowani, co przekłada się także na słabe wynagrodzenie. Jakby tego było mało, nie mogą także cieszyć się z godnych warunków pracy ani ogólnym szacunkiem społecznym.

- Kto Cię będzie przytrzymywał przy życiu, jak doznasz wypadku? Kto spróbuje wyrwać z objęć śmierci Twoich rodziców w przypadku zatrzymania krążenia? Kto będzie działał, żebyś w przypadku udaru mózgu miał jak najwięcej szans na powrót do sprawności? Kto w garażu będzie leczył zagrażające życiu zaburzenia rytmu serca? – czytamy we wpisie.

Ratownicy zaznaczyli, że dyrektor WSPR w Rzeszowie Andrzej Kwiatkowski, na początku pandemii w Polsce (w marcu 2020 roku) wyraził "uznanie za to, co robią ratownicy". Jednak nie przełożyło się to na konkretne działania w celu poprawy jakości pracy rzeszowskich ratowników.

Stanowisko dyrekcji WSPR w Rzeszowie

Wieści o tym, że karetki w powiecie rzeszowskim nie wyjeżdżają do akcji, dotarły do dyrekcji WSPR w Rzeszowie, o czym poinformował portal rzeszow-news.pl:

- To nieprawda, że karetki nie wyjeżdżają. Nikt nie pozostaje i nie pozostanie bez pomocy. Na chwilę obecną wpłynęło około 20 zwolnień lekarskich, z ponad 300 ratowników zatrudnionych na umowę o pracę oraz umowę cywilno-prawną. Tam, gdzie brakuje obsady karetek, na bieżąco są uzupełnienia - stwierdził w rozmowie dyrektor WSPR Andrzej Kwiatkowski.

Oprócz tego, portal podał również odpowiedź z biura podkarpackiego wojewody:

- W chwili obecnej, na podstawie danych z Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego i dyspozytorni medycznej, zespoły ratownictwa medycznego na terenie województwa podkarpackiego udzielają świadczeń zdrowotnych w sposób niezakłócony - oświadczyła w rozmowie z rzeszow-news.pl dyrektor biura wojewody Karolina Bogusz.

Według ustaleń portalu, kierownictwo pogotowia "pudruje rzeczywistość", bo często brakuje obsady do karetek.

Czytaj: Wrocław. W „Marciniaku” ratownicy przechodzą na L4. Kolejny SOR z problemami

SOR w Legnicy. Ratownicy apelują o solidarność. Rzecznik: szpital będzie działał normalnie

SOR w Warszawie w tarapatach. Ratownicy nie podpisali umów. Braki kadrowe wypełniają pielęgniarki

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum