Bunt pracodawców, czyli kto zapłaci za mammografię?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 21 września 2009 09:55

Pracodawcy nie zgadzają się na obciążanie ich obowiązkiem pokrywania kosztów badań cytologicznych i mammograficznych, jakie miałyby wykonywać kobiety podejmujące pracę.

Bunt pracodawców, czyli kto zapłaci za mammografię?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Piotr Olechno wyjaśnia, że w poniedziałek resort ma zająć się projektem rozporządzenia w sprawie wprowadzenia obowiązkowych badań mammograficznych i cytologicznych dla kobiet. Dodaje, że zapadnie też ostateczna decyzja co do sposobu finansowania tych badań.

Pierwotnie resort zdrowia proponował, aby obowiązek wykonywania badań cytologicznych i mammograficznych przez kobiety rozpoczynające pracę lub już zatrudnione był wpisany do kodeksu pracy, a za ich wykonywanie płacił NFZ ze środków uzyskiwanych z budżetu.

Jednak zdaniem Jolanty Fedak, minister pracy i polityki społecznej, nie jest to możliwe, bo nie kodeks, lecz rozporządzenie określa wykaz badań pracowniczych. Na nasze pytanie, kto będzie odpowiedzialny za opłacenie dodatkowych badań, rzecznik MZ nie odpowiedział.

Pracodawcy jednak już teraz sprzeciwiają się, aby to na nich spadł ten obowiązek. Zbigniew Żurek, wiceprezes Business Center Club przekonuje, że to rządowa propozycja, więc to budżet powinien finansować wykonywanie tych badań przez kobiety. Podobnie uważają inne organizacje pracodawców.

Zbigniew Żurek dodaje, że o ile zwiększanie roli profilaktyki wśród kobiet jest bardzo ważne, o tyle rząd zapomina, że obowiązek poddawania się pewnym badaniom przez pracowników jest powiązany z rodzajem wykonywanej pracy.

– Pracownicy przechodzą badania wstępne, a także okresowe, aby sprawdzić, czy ich stan zdrowia pozwala im wykonywać określone czynności zawodowe. Dlatego też badania np. cytologiczne już teraz przechodzą wybrane pracownice – mówi Zbigniew Żurek.

Dodatkowo okazuje się, że obowiązek wykonywania badań mammograficznych i cytologicznych nie objąłby wszystkich kobiet. Wykluczone z niego byłyby bowiem kobiety bezrobotne, prowadzące własną działalność gospodarczą, a także pracujące w gospodarstwach wiejskich.

– Szczególnie wśród tych ostatnich odsetek kobiet, które nie wykonują tych badań regularnie jest bardzo wysoki – mówi Piotr Bobkiewicz z mazowieckiego Ośrodka Koordynującego Wykrywanie Raka Szyjki Macicy.

Nałożenie na kobiety obowiązku wykonywania badań cytologicznych i mammograficznych może również w efekcie doprowadzić do wydłużenia czasu oczekiwania na wykonanie tych badań lub uzyskanie wyniku. Już teraz w przypadku cytologii wynik badania jest znany dopiero po trzech tygodniach. Bobkiewicz uważa, że należałoby się zastanowić nad umożliwieniem wykonywania badania cytologicznego przez położne. Obecnie bowiem może to robić jedynie lekarz ginekolog.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze