×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Bunt lekarzy rodzinnych. Problemy z koordynatorami

Autor: oprac. PW • Źródło: PPOZ, Rynek Zdrowia05 października 2021 13:43Aktualizacja: 05 października 2021 15:48

Na lekarzy POZ nie da się nałożyć kolejnych zadań - przekonują lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Krytycznie, podobnie jak Porozumienie Zielonogórskie, odnoszą się do zadań opieki koordynowanej nałożonych na POZ zarządzeniem prezesa NFZ.

Bunt lekarzy rodzinnych. Problemy z koordynatorami
Fot. Shutterstock
  • Od 1 października obowiązuje zarządzenie wprowadzające opiekę koordynowaną nad pacjentem w podstawowej opiece zdrowotnej
  • Lekarze POZ protestują. Prezes PPOZ Bożena Janicka zaznacza, że projekt zarządzenia wprowadzającego opiekę koordynowaną w POZ nie był przekazany do opiniowania przez szerokie środowisko lekarzy rodzinnych
  • Biorąc pod uwagę braki kadrowe - według PPOZ - jedynym rozwiązaniem jest fakultatywne wprowadzenie opieki koordynowanej nad pacjentem
  • Sprzeciw wobec sposobu wdrażania opieki koordynowanej od 1 października 2021 przez NFZ wyraził też zarząd Porozumienia Zielonogórskiego

Lekarz rodzinny Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zaznacza, że wprowadzenie koordynacji świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej jest wymogiem ustawowym, ale sposób jej organizacji i finansowania oraz wprowadzenia do zarządzenia prezesa NFZ lekarze POZ oceniają "wysoce negatywnie".

Opieka koordynowana w POZ. Gdzie są wnioski z pilotażu POZ+?

- Negatywnie z perspektywy PPOZ oceniamy też wprowadzenie porady receptowej (wymaga doprecyzowana), zmiany w zakresie kontroli NFZ, a także brak dodatkowych środków z tytułu profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz oczekiwanego efektu zdrowotnego, jakości opieki, a także innych zmian! Dodatkowo pominięto temat teleporad i inflacji. Tryb wprowadzenia zmian trzeba ocenić jako skandaliczny – stwierdza Bożena Janicka.

Dodaje też, że Rozporządzenie Prezesa NFZ (nr 160/2021/DSOZ z 30.09.2021 r.) wprowadzające opiekę koordynowaną w POZ "może i było pozytywnie zaopiniowane przez ministerialny zespół podstawowej opieki zdrowotnej, ale nie było przekazane w projekcie do opiniowania i nie było zaopiniowane w szczególności przez reprezentantów szeroko rozumianego środowiska lekarzy rodzinnych".

Prezes PPOZ podkreśla, że już dziś w 132 gminach w Polsce brakuje placówek POZ i brakuje dostępu do świadczeń lekarza POZ.

Przypomina, że środowisko lekarzy rodzinnych od miesięcy czeka na raport końcowy i podsumowanie programu pilotażowego POZ+, z którego wnioski miały stać się podstawą do wprowadzenia opieki koordynowanej w POZ.

Janicka: koordynacja w POZ możliwa, ale fakultatywnie

W opinii lekarzy PPOZ, opieka koordynowana wymaga nie decyzji administracyjnych, ale dogłębnej analizy wniosków z pilotażu POZ+ i debaty środowiska o koordynacji. - O ile materiał ten nadaje się do takiej analizy - zaznacza Bożena Janicka, mając na uwadze brak opublikowanych wniosków z pilotażu.

W ocenie Bożeny Janickiej obligatoryjne wprowadzenie opieki koordynowanej nad pacjentem a podstawowej opiece zdrowotnej nie jest możliwe, "w szczególności z powodów braków kadrowych, czyli braku możliwości pozyskania nowych profesjonalistów medycznych, a na obecną kadrę POZ-u już nie da się nałożyć kolejnych zadań".

Jedynym możliwym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę braki kadrowe jest – według PPOZ – wprowadzenie koordynacji fakultatywnie, ale dopracowanej w realnym zakresie organizacyjnym, kadrowym oraz finansowym.

Jako ważne lekarze PPOZ podnoszą również brak waloryzacji stawki kapitacyjnej o inflacje oraz brak zasad w zakresie dalszego funkcjonowania teleporady.

Lekarze POZ protestują przeciwko zarządzeniu

Prezes Janicka mówi też, że podpisane przez prezesa NFZ zarządzenie "wstrząsnęło środowiskiem podstawowej opieki zdrowotnej, jest szeroko komentowane i w całości zaopiniowane negatywnie". - W związku z tym skierowaliśmy do Prezesa NFZ uwagi i wnioski, deklarując jednocześnie wolę współpracy - napisała w informacji przekazanej mediom.

Lekarze PPOZ po nadzwyczajnych obradach Zarządu wystosowali w sprawie zarządzenia pismo do Prezesa NFZ przekazując je do wiadomości Prezesa Rady Ministrów, Przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia, Ministra Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjentów.

Sprzeciw wobec sposobu wdrażania opieki koordynowanej od 1 października 2021 przez NFZ wyraził też Zarząd Porozumienia Zielonogórskiego (to największy związek lekarzy rodzinnych - red.).

Czytaj więcej:
NFZ wdraża opiekę koordynowaną. Porozumienie Zielonogórskie protestuje

Od 1 października koordynator w każdej przychodni. Co to oznacza?

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum