Bukiel: zasada "jeden lekarz - jeden etat" powinna obowiązywać na stałe

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2020 14:38

Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, zapowiedział przedstawienie na najbliższym posiedzeniu ZK OZZL pomysłu, aby zasada: "jeden lekarz - jeden etat" z proponowaną przez ministra zdrowia kwotą 16 750 zł za jeden etat, została utrzymana na stałe.

Krzysztof Bukiel, prezes Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Fot. Archiwum

Jak wyjaśnia przewodniczący Bukiel, 30 kwietnia weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ograniczenia pracy do jednego podmiotu przez osoby pracujące z pacjentami z COVID-19.

"Jest to zatem realizacja postulatu zgłaszanego od wielu lat przez OZZL (i niektóre inne środowiska lekarskie): jeden lekarz - jeden etat. Wcześniej rządzący (niezależnie jakiej „opcji”) sceptycznie podchodzili do tego postulatu. Dzisiaj jednak jego realizację uważa się nie tylko za możliwą, ale nawet konieczną i korzystną" - czytamy w komentarzu Bukiela, zamieszczonym na stronie OZZL. 

Jak wyjaśnia autor, takie rozwiązanie zostało wdrożone nie tylko dlatego, że lekarze pracując w jednym miejscu nie będą przenosić (ewentualnego) zakażenia między placówkami medycznymi, ale też dlatego, że lekarze nie przemęczeni lepiej będą wypełniać określone procedury, będą bardziej uważni, a zatem lepiej zaopiekują się chorymi. Nie bez znaczenia jest też fakt, że organizm wypoczęty jest mniej podatny na choroby (nie tylko wirusowe) niż wyczerpany (np. z niewyspania i przepracowania, co jest dzisiaj udziałem wielu lekarzy).

Przewodniczący podkreśla też, że minister zdrowia nie tylko uznał za właściwą zasadę "jeden lekarz - jeden etat", ale nawet zgodził się z postulatem, również zgłaszanym od lat przez OZZL, że taki lekarz, który miałby się zdecydować na jeden etat powinien być lepiej niż obecnie wynagradzany.

"Pan minister określił również jakiej wysokości to wynagrodzenie - jego zdaniem - powinno być, a przynajmniej, jakie on akceptuje. Jest to kwota 16 750 PLN za jeden etat. Składa się na nie obecne podstawowe wynagrodzenie (wynosi ono najmniej 6 750 PLN zgodnie z ustawą Szumowskiego) plus 10 tys. PLN za to, że lekarz nie dorabia gdzie indziej. Jest to zatem kwota zbliżona do „trzech średnich krajowych” dla lekarza zatrudnionego w publicznej ochronie zdrowia na podstawie umowy o pracę, o co środowisko lekarskie od lat zabiega - zaznacza Bukiel.

Na koniec wyjaśnia, że jego zdaniem wspominaną zasadę "jeden lekarz - jeden etat" z proponowaną przez ministra kwotą 16 750 PLN za jeden etat należałoby utrzymać na stałe. Otwarte pozostaje jedynie pytanie, co na to pan minister?

Więcej: ozzl.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum