Bukiel: rząd przyjął kierunek odkręcania podwyżek

Autor: PAP/ Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2009 14:37

W ocenie przewodniczącego OZZL Krzysztofa Bukiela, rząd przyjął kierunek "mozolnego odkręcania podwyżek lekarskich i innego personelu medycznego, uzyskanych w poprzednich dwóch latach, przy braku istotnych zmian systemowych ochrony zdrowia". Ostrzega, że "skończy się to - prędzej czy później - kolejną masową akcją protestacyjną i strajkową w całym kraju oraz niepokojem społecznym, z podobnymi - jak poprzednio - skutkami, również dla polityków".

OZZL proponuje przeprowadzenie "prawdziwej reformy ochrony zdrowia", w oparciu o mechanizmy rynkowe i rzetelne finansowanie, obejmujące odpowiednio wysokie nakłady publiczne - 6 proc. PKB, a także współpłacenie przez pacjentów za niektóre świadczenia zdrowotne.

- Dobrą podstawą dla opracowania takiej reformy jest zaproponowany przez OZZL (jeszcze w 2005 r.) projekt ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. ZK OZZL z niepokojem zauważa, że rządzący, w ostatnich miesiącach, krok po kroku, odstępują od postanowień porozumień, jakie były zawarte między Rządem a związkami zawodowymi po strajkach i protestach w latach 2006 - 2007 - podkreśla Bukiel.

Szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy uważa, że odstępstwem od porozumień było nieodpowiednie podwyższenie ceny za punkt w ramach JGP, czyli niepełne włączenie tzw. puli podwyżkowej do kwoty kontraktu zawieranego przez NFZ ze szpitalami. Dla większości szpitali oznacza to pogorszenie warunków finansowych w roku 2009 w stosunku do roku 2008.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum