Bukiel po spotkaniu w sprawie płac: - Nie było żadnych konkretów

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2016 21:10

W poniedziałek (11 lipca) w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialogu w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli OZZL z Beatą Kempą, szefową Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ws. płac w ochronie zdrowia. - Nie było żadnych konkretów - ocenił Krzysztof Bukiel, szef OZZL.

W sprawie płac bez konkretów. Fot. Archiwum

Celem spotkania było doprowadzenie do rozwiązania problemu niskich płac w ochronie zdrowia. Spotkanie odbyło się na zaproszenie minister Kempy,  po skardze przewodniczącego ZK Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy na temat tego, że listy kierowane przez związki zawodowe do premier nie trafiają do adresatki, lecz są przekazywane przez szefową Kancelarii PRM  ministrowi zdrowia.

W ocenie związkowców uniemożliwia to nawiązanie konstruktywnego dialogu pracowników medycznych z rządem w sprawie rozwiązania problemu niskich płac.

Minister zdrowia nie ma bowiem odpowiednich kompetencji i faktycznych możliwości, aby ten problem rozwiązać. Przekonuje o tym ministerialna propozycja ustawy o minimalnych płacach w ochronie zdrowia, która - w istocie - zamraża niskie płace personelu medycznego na najbliższe 5 lat, a docelową wysokość płac określa na niezwykle niskim poziomie, nieakceptowalnym przez nikogo (oprócz samego ministra) - uważa OZZL.

Tylko premier Beata Szydło może, w ocenie przewodniczącego Zarządu OZZL, uruchomić faktyczny dialog rządu z pracownikami medycznymi i zapoczątkować faktyczne, nie pozorowane rozwiązanie problemu niskich płac personelu medycznego w Polsce.

- Na spotkaniu padły, jak zwykle obietnice, że rząd się będzie starał, że powoli uda się doprowadzić do spełnienia naszych postulatów. Nie było jednak żadnych konretów. Uzyskaliśmy jedynie zapewnienie, że może dojść do spotkania z panią premier Szydło - podkreślił Bukiel w rozmowie z Rynkiem Zdrowia. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum