Bukiel o Niedzielskim: on chce centralizować ochronę zdrowia, jak nikt do tej pory

Autor: Daniel Kuropaś, OZZL/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2021 15:37

Obecny minister zdrowia w „odgórnym urządzaniu świata” chce pójść tak daleko, jak nikt wcześniej nie poszedł. Chodzi np. o teleporady i plany odgórnej przebudowy piramidy świadczeń - komentuje działania MZ Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL.

Bukiel o Niedzielskim: on chce centralizować ochronę zdrowia, jak nikt do tej pory
Krzysztof Bukiel: W „odgórnym urządzaniu świata” minister chce pójść tak daleko, jak nikt wcześniej. Fot. PTWP
  • Szef OZZL: - W ostatnim czasie odgórnie zmieniono zasady udzielania teleporad, nie zależy to już od faktycznych potrzeb chorego lub lekarza, ale od wieku pacjenta
  • Minister Niedzielski chce przebudować „piramidę świadczeń”, bo za dużo świadczeń wykonuje się w szpitalach i AOS, a za mało w POZ; szpitale zapewne będą upaństwowione i poddane jednolitemu zarządzaniu
  • Krzysztof Bukiel: - Obok tego oficjalnego świata w ochronie zdrowia szybko pojawi się alternatywny, z którego ludzie będą musieli korzystać, żeby żyć

Krzysztof Bukiel przypomina, że odgórnie urządzony świat nie odpowiada zwykle oczekiwaniom ludzi: jest niepraktyczny i wymaga wysiłku, aby się do niego dostosować. Dlatego ludzie tworzą alternatywne sposoby funkcjonowania, niezgodne z tymi zaplanowanymi.

Dlaczego tak się dzieje? - Bo „urządzając świat” odgórnie, trudno przewidzieć wszystkie sytuacje i wprowadzić elastyczne rozwiązania, które odpowiadałyby licznym zmianom pojawiającym się w rzeczywistym życiu. Najlepszym przykładem współistnienia takich dwóch światów był okres PRL, który większości ludzi kojarzy się z udręką codziennego życia - stwierdza szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Dlatego, w jego ocenie, gdy w określonej dziedzinie pojawiają się znowu jakby dwa światy - jeden oficjalny i drugi nieoficjalny - jest to sygnałem, że coś niedobrego w organizacji tej dziedziny się dzieje.

Przepisy nie nadążają za zmianami

Zdaniem Krzysztofa Bukiela w organizacji publicznej ochrony zdrowia dominującą tendencją w ostatnich latach jest przyjęcie „odgórnego sposobu urządzania świata”.

Jako przykład podaje teleporadę.

W świecie urządzonym oddolnie, jakim jest prywatna ochrona zdrowia, teleporada istniała od zawsze, bo dawała korzyści pacjentom i lekarzom. W publicznej ochronie zdrowia, organizowanej odgórnie, teleporada była zakazana. Dopiero stan epidemii spowodował, że stała się ona dopuszczalna - ocenia Bukiel.

Jak podkreśla, przez pewien niekrótki okres uznano nawet, że jest to jedyna możliwa forma udzielania świadczeń zdrowotnych w przychodniach. - Nawet fakt, że pozbawiono w ten sposób wielu ludzi odpowiedniej pomocy lekarskiej i - być może - przyczyniono się do ich śmierci, nie spowodował rezygnacji z wyłączności teleporady. Po raz kolejny okazało się, że „odgórne urządzanie świata” nie nadąża za zmieniającą się sytuacją i utrudnia życie obywatelom - komentuje przewodniczący OZZL.

- W ostatnim czasie znowu (odgórnie) zmieniono zasady udzielania teleporad: dla niektórych pacjentów będzie ona dopuszczalna, dla innych nie. Nie zależy to od faktycznych potrzeb czy możliwości chorego lub lekarza, ale od wieku chorego. Pacjent dzisiaj uprawniony do uzyskania teleporady, jutro będzie jej pozbawiony, bo akurat ukończył określoną liczbę lat życia - dodaje.

Szef związku zawodowego lekarzy wskazuje też na „odgórne” zasady refundowania leków w Polsce.

- Jeśli w CHPL określonego produktu napisano, że można go stosować do 5. roku życia, to już nazajutrz po 5 urodzinach u tego samego pacjenta, z tą samą dolegliwością lek refundowany zmienia się w pełnopłatny. Lekarze od lat zwracali uwagę kolejnym ministrom zdrowia na te absurdy, podobnie jak obecnie zwracają uwagę na absurd sztywnego ograniczania teleporad, ale na kolejnych rządach nie robi to żadnego wrażenia - podkreśla Bukiel.

Rewolucyjne plany?

Jego zdaniem obecny minister zdrowia, w tym „odgórnym urządzaniu świata” publicznej ochrony zdrowia chce pójść jeszcze dalej, tak daleko, jak nikt wcześniej nie poszedł.

- Jak zapowiedział niedawno w wywiadzie, chce on przebudować „piramidę świadczeń”, która dzisiaj jest odwrócona, bo za dużo świadczeń wykonuje się w szpitalach i AOS, a za mało w POZ. Planuje zrobić to „odgórnie” - zauważa Bukiel.

- Opracuje się w tym celu liczne modele opieki koordynowanej, „takie ścieżki pacjenta” (jak to tłumaczy minister Niedzielski), czyli - zapewne - ustalone odgórnie algorytmy postępowania przez lekarza POZ w każdej chorobie. Tylko w określonej (przez ministerstwo?) sytuacji lekarz POZ będzie mógł przekazać pacjenta „wyżej”, a na samym końcu do szpitala. Dla lepszego zarządzania „siłami i środkami” szpitalnymi, szpitale będą upaństwowione i poddanej jednolitemu (ministerialnemu?) zarządzaniu - opisuje.

W jego ocenie, taki schemat funkcjonowania publicznej ochrony zdrowia, narysowany na tablicy lub wyświetlony na „slajdach” może wyglądać atrakcyjnie, będzie „piękny” i symetryczny, jak zaplanowane odgórnie ścieżki na nowym osiedlu.

Jednak doświadczenia z wielu dziedzin życia, które w ten sposób zorganizowano, pokazują, że - obok tego oficjalnego świata - szybko pojawi się alternatywny, z którego ludzie będą musieli korzystać, żeby żyć.

Krzysztof Bukiel podsumowuje: - W polskiej publicznej ochronie zdrowia ten drugi, nieoficjalny świat nigdy zresztą nie zniknął, a jedynie zmniejszył się nieco po wprowadzeniu kas chorych. Teraz zyska silny impuls do ponownego rozwoju.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze