Budżet zrealizowany

Autor: sa/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2008 15:26

Zgodnie z ustawą budżetową wydatki na realizację polityki zdrowotnej państwa w 2007 roku wyniosły ponad 4,2 mld złotych, a budżet został wykonany w 99,3 proc. - poinformowała posłów podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia Mariola Dwornikowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Ponad 2,5 mld pochłonęły wydatki na ochronę zdrowia, w tym na wysokospecjalistyczne świadczenia, jak np. przeszczepienie nerki, na które wartość podpisanych kontraktów wynosiła 23,9 mln złotych. Realizacja umów była jednak niższa o 3 mln niż wynikałoby to z kontraktów, podpisanych przez placówki medyczne z NFZ.

Znacząca różnica ( ok. 1700) pomiędzy liczbą zakontraktowanych i zrealizowanych świadczeń dotyczy również radioterapii wykonywanej przy zastosowaniu specjalnej techniki naświetlania (stereotaktycznej, konformalnej i niekoplanarnej). W rezultacie z zaplanowanych 118,5 mln złotych wydano na te radioterapie  niewiele ponad 101,5 mln.

Mariola Dwornikowska zwróciła uwagę na fakt, że 25 proc. ubiegłorocznego budżetu, przeznaczonego na ochronę zdrowia, wydano na inwestycje na czym skorzystało m.in. Centrum Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Akademia Medyczna w Warszawie, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Collegium Medicum w Bydgoszczy. Łącznie pozpoczęto 40 inwestycji remontowo-budowlanych. Większość z nich jest w trakcie realizacji.

W ramach wydatków inwestycyjnych dokonano równieź na kwotę 76,5 mln złotych zakupów sprzętu i aparatury medycznej dla samodzielnych publicznych szpitali klinicznych i instytutów naukowo-badawczych.


Posłowie praktycznie nie mieli poważniejszych zastrzeżeń do zaprezentowanego sprawozdania z realizacji budżetu poza drobnymi uwagami, do których domagali się wyjaśnień, jak np. pozycji dotyczącej podróży i nieudokumentowanych wydatków osób, nie będących pracownikami etatowymi Ministerstwa Zdrowia. Bolesław Piecha, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, zainteresowanym posłom wytłumaczył, że chodzi o wyjazdy ekspertów np. na posiedzenia unijnej komisji zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum