Brzozów: zadłużony szpital obniża koszty funkcjonowania

Autor: eSanok/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2017 12:32

Wśród 50 najbardziej zadłużonych szpitali w Polsce, których listę opublikował resort zdrowia, znalazł się Szpital Specjalistyczny Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny w Brzozowie. Na szczęście sytuacja placówki ulega poprawie dzięki wdrożonemu w ubiegłym roku programowi naprawczemu.

Brzozów: zadłużony szpital obniża koszty funkcjonowania
FOT. Ken Teegardin/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Zdaniem dyrektora szpitala Antoniego Kolbucha figurowanie na liście najbardziej zadłużonych szpitali nie odbija się niekorzystanie na lecznicy.

Szpital w Brzozowie w 2015 roku zanotował wynik ujemny, dlatego też zaproszono do placówki audytorów i opracowano w szpitalu program naprawczy. Zeszły rok szpital zakończył już na plusie. Osiągnął dochód w kwocie 1,3 mln zł.

Audytorzy uznali, że szpital ponosi duże koszty utrzymania czystości, funkcjonowania laboratorium centralnego i mikrobiologicznego oraz sekcji remontowo-budowlanej. W placówce jest też przerost zatrudnienia, a zarobki lekarzy, farmaceutów i administracji są wyższe niż średnia krajowa.

Szpital obniżył już koszty funkcjonowania kuchni, żywienia i sprzątania. W planie naprawczym znalazła się też redukcja zatrudnienia, w zależności od wybranego wariantu o 120 lub 268 etatów. Ma to dać oszczędności na poziomie 4,5 mln zł. Na razie nie ma zwolnień, jedynie odejścia na emeryturę, które dotyczą 50 osób.

W programie naprawczym wskazano też na potrzebę zaciągnięcia kredytu, by spłacić zobowiązania wymagalne. Rada Powiatu Brzozowskie poręczyła kredyt na poziomie 18 mln zł.

Więcej: esanok.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum