Brzozów: onkologia wstrzymała planowe przyjęcia

Autor: WRX,TVP/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2011 11:17

W Szpitalu Specjalistycznym Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym im. ks. B. Markiewicza w Brzozowie z chemio- i radioterapii oraz leczenia operacyjnego mogą korzystać tylko chorzy w trakcie leczenia i osoby z bezpośrednim zagrożeniem życia.

Brzozów: onkologia wstrzymała planowe przyjęcia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przyczyną takiego stanu rzeczy są problemy finansowe.Tegoroczny kontrakt brzozowskiego szpitala z NFZ na większości oddziałów już się skończył.

Jak podaje TVP suma tzw. nadwykonań i zaległości na samej tylko na onkologii sięga 17,5 mln złotych. Decyzja o ograniczeniu przyjęć tylko do nagłych przypadków, to efekt coraz większych długów szpitala.

NFZ zwiększa nakłady na onkologię, także w Brzozowie. W ciągu trzech lat wzrosły one dwukrotnie. O ile w roku 2008 wynosiły one 25 mln zł, to w tym roku sięgnęły kwoty 56 mln zł. Problem w tym, że gwałtownie rośnie też liczba chorych na raka. Rok temu w Brzozowie leczyło się ponad 18 tysięcy osób. Do czerwca tego roku było ich prawie 13 tysięcy.

Rzecznik prasowy Podkaprpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie, Marek Jakubowicz poinformował portal rynekzdrowia.pl, że w bardzo trudnym finansowo ubiegłym roku, z dodatkowej kwoty 27 mln zł przeznaczonych na lecznictwo szpitalne na Podkaprpaciu, 11 mln zł trafiło do Brzozowa.

- Warto zauważyć też, że szpitale wykazują nie tylko nadwykonania, ale również niewykonania. Także brzozowski szpital wykazał w tym roku nadwykonania m.in. w hematologii, czy radioterapii , ale też i niewykonania np. na oddziale onkologii klinicznej. W odniesieniu do chemioterapii czy terapeutycznych programów lekowych aktualnie ich poziom finansowania jest zabezpieczony zgodnie z umową - przekazał rzecznik.

Jak podaje rzecznik, za rok 2009 szpital wykazał nadwykonania na kwotę 5,5 mln zł, z czego świadczenia ratujące życie i pilne opiewały na kwotę 1,4 mln zł. Na taką wartość POW NFZ zaproponował szpitalowi ugodę sądową, ale propozycja ta nie została przyjęta. W roku ubiegłym nadwykonania wyniosły prawie 8 mln zł, z czego na świadczenia onkologiczne, z wyjątkiem terapeutycznych programów lekowych, które zostały zapłacone w całości, przypadło 5,4 mln zł.

- Tegoroczne nadwykonania szpitala z zakresu świadczeń onkologicznych, oddział NFZ w Rzeszowie zamierza zrefundować w najbliższym czasie, po oczekiwanej zmianie planu finansowego - stwierdza Marek Jakubowicz.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze