Brzesko: szpital bez kontraktu na leczenie bólu

Autor: KL,Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 04 sierpnia 2011 16:13

Szpital w Brzesku (woj. małopolskie) musi zlikwidować poradnię leczenia bólu, ponieważ NFZ nie zakontraktował takich świadczeń.

Brzesko: szpital bez kontraktu na leczenie bólu

Poradnia działała w lecznicy od lat, korzystali z niej pacjenci sparaliżowani, niepełnosprawni i ci w ostatnim etapie choroby nowotworowej, gdy ból najbardziej doskwiera.

Teraz pacjenci by skorzystać z takich świadczeń będą musieli wybrać się w podróż do Krakowa. Większość z nich jednak ze względu na swój stan zdrowia nie jest w stanie podróżować.

Jak wyjaśnia nam Jolanta Pulchna, rzecznik Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, oferta szpitala otrzymała niska punktację i z tego powodu przegrała w konkursie. 

- Mając jednak na względzie jak istotny jest to typ świadczeń i jak bardzo potrzebna jest jak najlepsza dostępność w tym względzie Małopolski Oddział ogłaszał jeszcze dodatkowe rokowania i konkursy. Każdy wniosek na ogłoszenie konkursu uzupełniającego dla tego typu świadczeń był rozpatrywany - wyjaśnia Pulchna.

- Ogłoszone były konkursy uzupełniające dla poszczególnych obszarów i w efekcie Małopolski Oddział dokontraktował jeszcze kolejne poradnie (m.in. w Miechowie i Olkuszu). Szpital w Brzesku przez całe półrocze nie wystąpił z takim wnioskiem, przysłał go dopiero w lipcu, gdy zakończyliśmy już ogłaszanie konkursów uzupełniających - dodaje rzecznik.

Obecnie w Malopolsce funkcjonuje 15 poradni leczenia bólu i 7 poradni medycyny paliatywnej.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum