Brzeg: tak płaci NFZ

Autor: Panorama Powiatu Brzeskiego/Rynek Zdrowia • • 18 września 2009 10:48

W tym roku NFZ w ogóle nie płaci za tzw. nadwykonania. Szpitale nie mają już też możliwości pozyskania z funduszu zaliczek na poczet wykonania kontraktu.

Brzeg: tak płaci NFZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zmiany części przepisów w sprawie finansowania szpitali źle wpływają na ich kondycję finansową.

– Do tej pory sobie radziliśmy. Do lipca korzystaliśmy z możliwości pozyskania od NFZ tzw. częściowych zaliczek. Jak poprosiliśmy o 500 tys. zł na poczet wykonania kontraktu, to je dostaliśmy. Niestety, od 1 sierpnia na terenie całej Polski nie ma już takich zaliczek – mówi w rozmowie z Panoramą Powiatu Brzeskiego Mariusz Grochowski, dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego.

Kolejną bolączką szpitali są ograniczenia w liczbie zabiegów, które mogą wykonać. NFZ zapłaci tylko za taką ilość zabiegów, jaka jest w kontrakcie. Wszystko, co jest powyżej kontraktu, nie będzie zapłacone, chociaż zostały poniesione rzeczywiste koszty.

– Przykładowo, jeżeli mamy kontrakt na 100 tys. zł., a w danym miesiącu zrobimy zabiegi za 80 tys. zł., to dostajemy jedynie te 80 tys. zł., a 20 tys. zł. nam ucieka. Natomiast w drugą stronę, jeżeli zrobimy zabiegi za 120 tys. zł., czyli nadwykonanie, to dostaniemy tylko te „nasze” 100 tys. zł. Tak działa system rozliczania w NFZ – ubolewa Grochowski.

Po zakończeniu kwartału można jednak zrobić pewne korekty.

– Na przykład, jeden oddział zrobi zabiegów więcej niż ma w kontrakcie, a inny ma niedowykonanie. W takiej sytuacji mamy jeszcze możliwość poprzesuwania tych środków w ramach całości kontraktów szpitala. Oczywiście negocjujemy to z NFZ – wyjaśnia dyrektor.

Efekt dla pacjentów? Wydłużające się kolejki. Jeżeli jest dużo nagłych przypadków, szpital musi przesuwać planowe zabiegi.

– Dobrze się słucha, że w Polsce mamy 1,1 proc. wzrostu gospodarczego, tylko nie widać tego w pieniądzach, które są przeznaczone na służbę zdrowia – kwituje Mariusz Grochowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum