Brytyjskie pielęgniarki przeprowadzą ogólnokrajowy strajk. Domagają się podwyżek

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP06 listopada 2022 13:47

Po raz pierwszy w historii brytyjskie pielęgniarki przeprowadzą ogólnokrajowy strajk płacowy - przekazano w niedzielę 6 listopada. Organizacja pielęgniarek domaga się podwyżek pensji o 5 punktów proc. powyżej inflacji.

Brytyjskie pielęgniarki przeprowadzą ogólnokrajowy strajk. Domagają się podwyżek
Brytyjskie pielęgniarki zdecydowały się na ogólnokrajowy strajk Fot. AdobeStock
  • W tym tygodniu 300 tys. członków organizacji pielęgniarek, Royal College of Nursing (RCN), zakończyło głosowanie na temat tego, czy podjąć ogólnokrajowy strajk
  • Wprawdzie jego wyniki zostaną ogłoszone w ciągu kilku dni, ale władze mówią, że już widać zdecydowaną przewagę głosów za strajkiem
  • Dokładny charakter protestu, który może się zacząć jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, nie został jeszcze ogłoszony

Ogólnokrajowy strajk brytyjskich pielęgniarek

- Ogromna liczba personelu - zarówno doświadczonego, jak i nowo przyjętego - decyduje, że nie widzi dla siebie przyszłości w zawodzie pielęgniarskim, który nie jest ceniony ani traktowany sprawiedliwie. Nasza akcja strajkowa będzie tak samo dla pacjentów, jak i dla pielęgniarek - mamy ich wsparcie w tym" - powiedziała Pat Cullen, sekretarz generalna RCN.

Organizacja wskazuje, że na stanowiskach pielęgniarskich są rekordowe wakaty, a w minionym roku z zawodu odeszło 25 tys. osób.

RCN domaga się podwyżki płac o 5 punktów proc. powyżej wskaźnika inflacji mierzonej jako wzrost cen koszyka dóbr i usług, która obecnie wynosi ponad 12 proc., ale w żadnej części kraju personel medyczny nie dostał aż tyle.

Podwyżki dla pielęgniarek zbyt niskie

W Anglii i Walii pracownicy publicznej służby zdrowia, w tym pielęgniarki, otrzymali średnio 4,75 proc. więcej, z dodatkiem dla najmniej zarabiających.

W Szkocji początkowo oferowano podwyżkę o 5 proc., ale zmieniono to na ryczałt w wysokości nieco ponad 2200 funtów, co daje trochę ponad 8 proc. w przypadku początkującej pielęgniarki. W Irlandii Północnej pielęgniarki nie otrzymały jeszcze żadnych podwyżek.

Według analiz RCN, średnia realna pensja pielęgniarek, czyli uwzględniająca inflację, spadła w latach 2011-2021 o 6 proc., podczas gdy w całej gospodarce o 4,6 proc.

Wynagrodzenie początkowe dla pielęgniarek w Anglii wynosi obecnie nieco ponad 27 tys. funtów brutto rocznie, wzrastając do prawie 55 tys. funtów dla tych z najdłuższym stażem.

Jak dodaje RCN, średnia płaca dla pełnoetatowej pielęgniarki wyniosła w zeszłym roku nieco powyżej 32 tys. funtów, co jest zbliżone do średniej płacy w całej gospodarce.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum