Bromber o podwyżkach wynagrodzeń medyków: historyczne

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia25 maja 2022 08:29

Mamy do czynienia z historycznym wydarzeniem. Nigdy wcześniej w ochronie zdrowia nie było takich podwyżek - mówi Piotr Bromber, wiceminister zdrowia tuż przed rozpoczęciem sejmowej Komisji Zdrowia ws. wynagrodzeń minimalnych.

Bromber o podwyżkach wynagrodzeń medyków: historyczne
Wiceminister Piotr Bromber jest odpowiedzialny za ustawę o płacy minimalnej. Fot. PAP/Paweł Supernak
  • O godz. 10.30 sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się ustawą o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia
  • Wiceminister zdrowia Piotr Bromber w Polsat News: Nigdy wcześniej nie było takiego wzrostu wynagrodzenia minimalnego. To przełomowy moment i przełomowa ustawa
  • Podkreślił także, że Ministerstwo Zdrowia podejmujemy szereg działań, "jeśli chodzi o dbanie ludzi zatrudnionych w ochronie zdrowia". - Zaproponowaliśmy pakiet dla młodych i działania ukierunkowane na tę perspektywę, by ułatwić start ludziom młodym w zawodzie - mówił wiceminister

Wzrost wynagrodzeń w ochronie zdrowia

Gościem programu "Graffiti" był wiceminister zdrowia Piotr Bromber, który odniósł się do pytań na temat proponowanych wzrostów wynagrodzeń w ochronie zdrowia.

- Mamy do czynienia z historycznym wydarzeniem. Nigdy wcześniej w ochronie zdrowia nie było takich podwyżek wynagrodzenia minimalnego. Średni wzrost wynagrodzenia w przedziale od 17 do 41 proc. Jeśli dodamy do tego, że w ubiegłym roku wzrost wynagrodzenia średnio w sektorze wynosił 8 proc., a w ochronie zdrowia o 17 proc., to mówimy o tym, w jakim jesteśmy momencie jeżeli chodzi o wzrost wynagrodzenia minimalnego - wyjaśnił.

Wskazał także na liczbę osób, których obejmie proponowana ustawa o zmianie wynagrodzenia oraz o podjętych działaniach: średnio 460 tys. osób wszystkich zawodów medycznych. - Z jednej strony zwiększamy wynagrodzenie minimalne, a z drugiej strony dokonujemy szeregu działań komplementarnych: inwestujemy w sprzęt i zwiększamy nakłady na ochronę zdrowia. Mówimy: dbamy o pracowników ochrony zdrowia - tłumaczył wiceminister. 

Wiceszef Ministerstwa Zdrowia podkreślał: Kwota, którą dodatkowo proponujemy na wzrost wynagrodzenia to 7,2 mld złotych na pół roku i mówi o skali tego przedsięwzięcia. Nigdy wcześniej nie było takiego wzrostu wynagrodzenia minimalnego. To przełomowy moment i przełomowa ustawa - dodał.

Kultura dialogu i konsekwencje ustawy

Wiceminister Bromber przypomniał, że proponowany projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach powstał we współpracy ze środowiskiem ochrony zdrowia. Podkreślił również postawę resortu nakierowaną na "kulturę dialogu".

- Wspólnie proponowaliśmy kulturę dialogu. Nie wyszliśmy z gotowym aktem ustawy. Wcześniej rozmawialiśmy szczegółowo w ramach Zespołu Trójstronnego, w ramach którego 5 listopada podpisaliśmy wspólne stanowisko, które stanowiło podstawę do opracowania projektu ustawy - wyjaśnił.

- Naszym zadaniem było przygotowania rządowego projektu na kanwie ustaleń Zespołu Trójstronnego. Myślę, że o dalszych efektach będziemy mogli mówić po procesie legislacyjnym.

Wiceminister był pytany także o dalsze konsekwencje związane z proponowanymi współczynnikami oraz wynagrodzeniem dla pracowników ochrony zdrowia. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że pracodawcy będą zmieniać umowy cywilnoprawne w taki sposób, aby ominąć wzrosty wynagrodzenia.

- Mówimy o wynagrodzeniu minimalnym a nie maksymalnym. W ocenie skutków regulacji napisaliśmy wprost, w jaki sposób będą dystrybuowane te środki. Równolegle wzmocniliśmy kompetencje AOTMiT, która również zajmuje się komponentem wyceny. Wszystko jest kwestią postawy, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć sytuacji ludzi. Są grupy zawodowe, którym dedykujemy te rozwiązania. Tak jak mówimy: dbamy o ludzi w ochronie zdrowia. Podejmujemy szereg działań, jeśli chodzi o dbanie ludzi zatrudnionych w ochronie zdrowia. Zaproponowaliśmy pakiet młodych i działania ukierunkowane na tę perspektywę, by ułatwić start ludziom młodym w zawodzie - podsumował.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum